BİTKİLERM

MARGARİT (Leucanthemum vulgare)

margarit, margarit çiçeği

BİR ÖNCEKİ MAKALEMİZ : MANTAR

BU MAKALEMİZDE MARGARİT ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ İNCELENMİŞTİR.

MARGARİT

(Leucanthemum vulgare)

Margarit ; Çayırlarda ve dağlarda yetişen, çiçeklerinin yaprakları beyaz ortası sarı renkte, dalları ufak, 60 cm’ye kadar boylanabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir.

Papatyanın bir türüdür. Dalları ufaktır. Yeşil yaprakları dantela gibidir. Çiçeklerinin etrafında beyaz yapraklar vardır. Ortası altın sarısı rengindedir. Çiçekleri yaz aylarında toplanıp, kurutulur.

Margaritin faydaları

Uyarıcıdır. İdrar söktürür. Terletici etkisi ile vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Egzama, temriye gibi deri hastalıklarında faydalıdır.

Bağırsak ve karaciğer hastalıklarında faydalıdır. Romatizma şikayetlerini azaltır. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Bağırsak ve karaciğer hastalıklarında faydalıdır.

Margarit çiçeği nasıl kullanılır

Çiçekleri yazın toplanıp kurutulur ve kaynamış suda demlenerek kullanılır. Hazırlanan çay içilebilir ya da egzama gibi deri hastalıklarında ve yaralarda sorunlu bölgeye bir pamuk yardımıyla haricen uygulanır. Bir litre suda 50 – 55 gram kadar margarit iyice kaynatılır. Elde edilen sudan, günde iki, üç kahve fincanı içilir.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: MANDALİNA

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close