BİTKİSEL YAĞLARM

MANGO YAĞI (mango butter)

 MANGO YAĞI NEDİR. ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

mango yağı (mango butter)

Mango ağacı 35-40 metreyüksekliğe ulaşabilen 10 metreye kadar taçlanabilen, uzun ömürlü bir ağaçtır. Yaprakları her daim yeşil15-35 cmuzunluğunda ve 6-16 cmgenişiliğindedir. Çiçekleri 10-40cm uzuluğunda ve birleşik salkım uçlu yapıdadır. Salkımlardaki her bir çiçek 5-10 mmuzunluğunda, beyaz ve 5 taç yapraklı türdendir. Çiçekleri zambaklara benzer keskin bir koku yayar. Genç yapraklar portakal pembesi bir renkte iken giderek kırmızı tonlarında koyulaşır, yaşlandıkça koyu yeşil bir hal alır.

Mango yağı soğuk sıkma yöntemiyle elde edilir. Kimyasal yapısı kakao yağı ve shea butter ile benzerdir ve aynı amaçlar için kullanılmaktadır. Doğal şeklinde yarı katı kıvamda ve yağlı olmayan bu yağ cilt ve özellikle saç üzerinde önemli nemlendirice olarak kullanılır.

mango yağının faydaları

Kuru cilt üzerinde oldukça etkilidir. Deri dökülmesine iyi gelir. Cilt soyulmalarında etkilidir. Lekeleri ve kırışıklıklara karşı ekilidir. Kaşıntıları hafifletir. Güneş yanıklarının etkisini azaltır, traş sonrasında çok iyi bir bakım yağıdır. Küçük cilt yaraları ve deri çatlaklarına karşı etkilidir

Nemlendirir ve sert ve pürüzlü cildi pürüzsüzleştirir. Gebelik sırasında oluşan çatlaklara karşı etkilidir. Böcek ısırıklarını hafifletir. Sağlıklı gençleşmiş bir cilt sağlar. Egzema ve dermatit sonucu oluşan iritasyonu azaltır. Ince çizgiler ve kırışıklıkların oluşumunu azaltır

mango yağı nasıl kullanılır

cilt bakımında mango yağı

Mango yağı yani mango kernel butter doğal yumuşatıcı özelliği sayesinde yara iyileşmesine ve rejeneratif aktiviteye faydalıdır.. Mango Butter geleneksel olarak cilt yumuşatıcı, yatıştırıcı, nemlendirici ve koruyucu özellikleri için yağmur ormanları ve tropik bölgelerde kullanılmış ve cilt esnekliğinin sağladığı ve deri hücrelerinin dejenerasyonu azalttığı bildirilmiştir. UV ışınlarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

yıpranmış saçlar için mango yağı

Boya, fön, düzleştirici gibi işlemler ile yıpranmış kurumuş saçların tekrar eski sağlığına kavuşması, canlanması, parlaması, hasar görmüş saç pulcuklarının kapanması için de benmari usulü eritilmiş mango yağını haftada 2-3 gece saçlarınıza sürüp ertesi sabah sls ve tuz içermeyen bir şampuanla yıkanması tavsiye edilmektedir.

Çatlayan diz, dirsek, topuk, eller, kol, karın, basen ve tüm bacak bölgelerinizi ılık su ile yıkayıp sonrasında haftada 4-5 gece mango yağı ile masaj yapmanız, çatlakları, kurumaya bağlı kaşıntıyı önler derinin tekrar sağlığına kavuşmasına yardımcı olur.

SIRADAKİ MAKALE: KARAÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close