BİTKİSEL YAĞLARM

MANDALİNA YAĞI ( Citrus Reticulata )

mandalina yağı

MANDALİNA YAĞININ FAYDALARI VE KULLANIMI

MANDALİNA YAĞI

( Citrus Reticulata )

Turunçgillerden ülkemizde bolca yetişen, mutfağımızda bolca kullanılan bir ürünümüzdür.  meyvesinin taze kabuklarının sıkılması ile elde edilir.

Mandalina vitamin bakımından zengin bir meyve olduğu için mandalina yağıda aynı zenginliği bünyesinde barındırmakta ve müteaddit problemlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan bitkisel yağlardan bir tanesidir.

Mandalina yağının faydaları

Kanı temizler. Sinirleri yatıştırır. Damar sertliğine faydalıdır. Gribe karşı etkilidir. Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Felce karşı faydalıdır. Sinirleri yatıştırır. Uykusuzluğa faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Melisa Yağı: Mide ve bağırsak ağrılarını keser. Kalbi kuvvetlendirir.

Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende faydalıdır. Epilepsi, baş dönmesi, kulak çınlaması ve sinir krizlerinde faydalıdır. Adet ağrılarını keser ve adet kanamalarını düzenler. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Hafıza zayıflığında faydalıdır. Kan şekerini ve tansiyonu düşürür

Mandalina yağı nasıl kullanılır

Dahilen; balla tatlandırılmış suya, ikişer damla damlatılarak günde 3 defa gargara yapılıp yutularak kullanılır. Haricen; bolca masaj yapılarak sürülür. Masaj olarak, banyoda, buğu tarzında kullanılır. Eklem ağrılarında masaj tarzında uygulanır. Banyoda gevşeme sağlamak ve yorgunluğu gidermek için birkaç damla kullanılır.

BİR SONRAKİ MAKALE: MENEKŞE YAĞI

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close