MMEYVELER

MANDALİNA (Citrus reticulata)

mandalina, mandalina faydaları

BİR ÖNCEKİ MAKALEMİZ: MARGARİT ÇİÇEĞİ ÜZERİNE DERLENMİŞTİR.

BU YAZIMIZDA MANDALİNANIN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ ELE ALINMIŞTIR

MANDALİNA

(Citrus reticulata)

Mandalina, ılıman iklimde yetişmekte olan turunçgiller familyasına ait bir meyve türü. Turuncu, sarı renklerde olan mandalina, etli ve sulu bir yapıya sahiptir. Mandalina, portakala nazaran daha yumuşak olan kabuğu soyulduktan sonra yenebildiği gibi suyu sıkılarak da içilebilir.

Ilıman iklimlerde yetişen tatlı, sulu ve hoş kokulu bir meyve olan mandalina, portakal ile benzer özellikler taşır ve özellikle C vitamini açısından zengindir. Ayrıca, A ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, demir, brom ve fosfor minerallerini içerir. Mandalinanın kabuğu ise P vitamini açısından zengindir

Türkiye’de yetiştiği yerler: Akdeniz bölgesi, Doğu Karadeniz bölgesi. Ülkemizde Alanya, Antalya, Mersin, İskenderun (Dörtyol) ve Rize illerinde daha çok yetiştirilir.

Mandalinanın faydaları

Kanı temizler. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Damar setliği ve felçte faydalıdır. Sinirleri yatıştırır.

Akşam yemeğinden sonra yenecek 1-2 mandalina uykusuzluk çekenlere faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip olanlara iyi gelir.

Mandalina Nasıl Kullanılır

Mandalina taze olarak veya suyu sıkılarak tüketilir. Suyu sıkılan mandalina da portakal gibi çok uzun süre beklemeden tüketilmelidir. Sıkıldıktan sonra uzun süre bekletilen meyve suları vitamin ve mineral kaybına uğrar.

Reçeli de yapılan mandalinanın çiçeklerinden yapılan çay, hazmı kolaylaştırır ve sakinleştirici etkiye sahiptir. Kabuklarından da mandalina yağı elde edilir.

Banyo suyuna damlatılan bir kaç damla mandalina yağı yorgunluğu giderir, vücuda enerji verir. Mandalina yağı ile eklem yerlerine yapılan masajın ağrıları azaltması da mandalinanın faydaları arasında bulunur.

Mandalina yağı

Mandalina vitamin bakımından zengin bir meyve olduğu için mandalina yağı da aynı zenginliği bünyesinde barındırmakta ve müteaddit problemlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan bitkisel yağlardan bir tanesidir. Mandalina yağı ile makalemizi linki tıklayarak okuyabilirsiniz. Mandalina yağı

SIRADAKİ MAKALEMİZ: MARRUP AĞACI

 

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close