BİTKİLERM

MAİTAKE MANTARI (Grifola Frondosa)

MAİTAKE MANTARININ FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

MAİTAKE MANTARI

(Grifola Frondosa)

Maitake Mantarı (Grifola Frondosa) Maitake mantarları en çok kayın ve meşe gibi ağaçların köklerine yakın ve üst üste binen yelpaze şeklinde demetler halinde büyürler. .Asya ,Avrupa ve Kuzey Amerika’da ılıman bölge ormanlarında yetişir. adını ‘dans eden mantar’ anlamına gelen Maitake’den alan bu mantar doğu tıbbında bağışıklık sistemi üzerine olan olumlu etkileriyle tanınır. Mantarlar kralı adıyla bilinen ‘maitake mantarı’; kanserden korunma, diyabet, kolesterol, yüksek tansiyon ve bağışıklık sistemi uyarıcısı olarak etkilidir. Kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini azalttığı gözlenmiştir. Maitake mantarı kapsül, sıvı ekstre ve çay şeklinde kullanılmaktadır.

Maitake Mantarının yapısı

İçeriğinde polisakaritler, alfa glukanlar, 1,3 beta-D- glucanlar ve 1,6 beta-glukanlar, kuru ağırlığının yaklaşık %25’i oranında protein, B1, B2, C ve D2 vitaminleri, niasin, potasyum, fosfor, mağnezyum, selenyum ve kalsiyum fosfor bulunur. 1,6 beta-D-glucan maitakenin en önemli öğesidir. Bu özelliği, immün sistemde anahtar rolü üstlenen makrofajlar, katil hücreler, T hücreleri, interleukin-1 and superoksid anyonları harekete geçirmesinden kaynaklanmaktadır.

Japonya’da Japon Sağlık Bakanlığı’nın kanserin tek bitkisel ilacı olarak kabul ettiği “Tanrının Bitkisi” Çinde gençlik pınarının, uzun yaşamın kaynağı olarak kabul edilen “Ölümsüzlük Mantarı”olarak değerlendirilirken, anti-aging, antioksidan, anti-allerjik, anti-hipertansif, anti-diyabetik özellikleri vardır. Bağışıklılık sistemi güçlendiricisidir.

Maitake Mantarının faydaları

Diğer mantar hülasalarının aksine, maitake özü, ağız yoluyla bile verildiğinde, güçlü bir antikanser aktivite gösteriyor.Bu mantarın sap ve şapkaları tedavi için kullanı­lır. Şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kolesterol yüksekliği, kilo kaybı, bağı­şıklık sisteminin uyarılması ve kanser tedavisi için kullanılmaktadır. Belirgin bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Dünyada en yaygın kullanım alanı, AİDS, kanser tedavisi ve bağışıklık sis­teminin uyarılmasıdır. Maitake mantarının kemik iliğini uyardığı ve dokso-rubisin isimli ilacın yan etkisini azalttığı gösterilmiştir. Yapılan küçük klinik çalışmalarda kanser hastalarında yararlı olduğu, bazı hastalarda kanserde ge­rileme olduğu, bağışıklık sistemini uyardığı bildirilmiştir.

Maitake Mantarı nasıl kullanılır

Maitekenin fraksiyonları akciğer, kolon, karaciğer, prostat, beyin tümörlerinde büyümeyi yavaşlatmaya destek bir potansiyel olarak görülüyor. Diyabet, kolesterol, hipertansiyon, bağışıklık sistemi için yardımcı olmakla birlikte kilo kaybına karşı destek olarak kullanımı önerilmektedir. Yapılan araştırmalarda maitake mantarinin özellikle T hücrelerini, makrofajlari harekete geçirerek vücudun dogal bagisikligini öne çikarabilmektedir.

Bağışıklık artırıcı bileşenler içeren bir mantar türü olan Maitake mantarı, sağlıklı hücrelerin korunması, bağışıklığın güçlenmesi ve kanserin yayılmasının önlenmesinde önemli rol oynuyor Araştırmacılar Maitake’nin kanserle savaşında dört temel mekanizmaya dikkat çekiyor: Sağlıklı hücrelerin kanserli hale gelmesinin önlenmesi, bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini arama ve tahrip etme yeteneğinin artışı, hücrelerin kontrolü ile hücre ölümünde kontrolün kazanılması, kanserin yayılmasının önlenmesine yardımcı olması.

Hayvanlar üzerindeki çalışmalar, Maitake fraksiyonlarının kolon, akciğer, mide, karaciğer, prostat, serviks, mesane ve beyin tümörlerinin büyümesini ve löseminin ilerlemesini önlediğini gösterdi. İnsanlarda benzer bulguların elde edilip edilmediği ise açık değil. 1994’te Çinli bilim adamları 63 kanser hastasına bir pilot çalışma uyguladı. Çalışmada solid tümörlere karşı yüzde 95’in üzerinde, lösemiye karşı ise yüzde 90’ı aşkın gerileme tespit edildi.

BİR SONRAKİ MAKALE: MAYDONOZ

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close