BİTKİLERM

MAHMUDE(Convolvulus arvensis)

Convolvulus arvensis

MAHMUDE OTUNUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

MAHMUDE

(Convolvulus arvensis)

Mahmude :  Çitsarmaşığıgiller familyasından, Anadolu’da ve Suriye’de yetişen, kökleri uzun ve kalın, çiçekleri sarımsı beyaz renkte olan, tırmanıcı ve sütlü, çok yıllık, otsu bir bitkidir.

Çiçekleri açık sarı renkte ve taç yaprakları koni şeklinde olup ağız kısmında beş hafif çıkıntı vardır ve bu çıkıntılar çiçek tam açmadan önce çiçeğe yıldız görünümünü verir. Çiçek sapı oldukça kuvvetli olup çiçeği yukarı doğru tutabilir. Kökleri havuç şeklindedir.

Mahmude otunun 3 cinsi bulunur. İlaç olarak beyaz ve yeşili kullanılır. Siyah olanı zehirlidir ve Akdeniz bölgesinde yetişir. Reçine, şeker, nişasta, tanen, flavonlar, çeşitli glikozitler ve musilaj içerir. Bingözotu, Türk sarmaşığı olarakta bilinmektedir.

Mahmudenin faydaları

Özellikle kalınbağırsağa etki eder ve dışkıyı yumuşatarak kabızlığı giderir ve ishale neden olur. Mideye kuvvet verir. Frengide faydalıdır. Akrep sokmasına iyi gelir. Adet sancılarını azaltır. Ateş düşürücü etkilere sahiptir.

Mahmude nasıl kullanılır

Temmuz- ağustos  aylarında  çan yada huni biçimli soluk sarı yada beyazımsı çiçekler açar.Kökleri ve köklerinden elde edilen sakız kurutularak kullanılır. Kökleri kurutulup toz haline getirilerek kullanılır. Kök kısmı kesilip elde edilen sütü dondurularak kullanılır. Yaprakları harici kullanılır.

Mahmudenin kökleri toz haline getirilip 1-2 gram kadar yutulursa kabızlıkta faydası görülür. Hafif derecede zehirli bileşikler içerdiği için fazla kullanılmamalıdır. Hamilelerin, çocukların ve yaşlıların kullanması tavsiye edilmez.

SIRADAKİ MAKALEMİZ: MANTAR 

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close