BİTKİLERM

MAHLEP AĞACI (Rosaceae)

 MAHLEP AĞACININ FAYDALI YÖNLERİ VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

 MAHLEP AĞACI (Rosaceae)

Mahlep Gülgiller (Rosaceae); Familyasından 8-10 m boylarında, beyaz renkli çiçekler açan ve kışın yaprağını döken ağaç türüdür. Türkiye’de yetiştiği yerler: Ege ve Güney Anadolu bölgesinde yetişir. Genç sürgünleri tüylüdür. Yaprakları dairemsi veya yumurta şeklinde olup, boyları 3-6 cm, kenarları dişlidir. Çiçekler güzel kokuludur. Küçük ve takriben 5-6 mm büyüklüğündeki meyve, olgunlukta siyah bir renk alır. Fidanlıklarda anaç olarak kullanılır ve üzerlerine kiraz aşılanır.

Vatanı Avrupa ve Batı Asya’dır. Dağlık yamaçlarda, kalkerli yerlerde yetişir. İdris ağacı olarak da bilinir. Nisandan Mayısa çiçeklenen dalları, hastalıklara karşı dayanıklı gövdesi, parlak yeşil kalp şekilli yaprakları ile nadide bir ağaç. Çift cinsiyetli olan ağaç kendi kendini polenler ve meyvelenir.

Ayrıca % 40 kadar eleosteain asidi taşır ve bu yağ boya sanayiinde kullanılır. Tıbbi olarak tohumlar kuvvet verici, balgam söktürücü, idrar arttırıcı, nefes darlığına ve şeker hastalığına karşı kullanılır. Tohumlar toz haline getirilip balla karıştırılmak suretiyle alınır. Ağacın kabuklarının hoş kokulu olması, kumarin ihtiva etmesinden ileri gelmektedir. Mahlep tohumu ihraç ürünlerimizdendir.

mahlep ağacının faydaları

İdrar ve balgam söktürücüdür. Nefes darlığı ve sıtmaya karşı faydalıdır. Ağrı kesicidir. Vücuda kuvvet verir ve cinsel isteği arttırır. Şeker hastalarına ve prostat şikayeti olanlara iyi gelir.

Mahlep, taze olarak yenildiğinde mide sancısını, likörü yapılıp içildiğinde karın bölgesinde olan sancıları, kurutulup yenildiğinde baş dönmesini önlediği, kurutulmuş iç çekirdeği yenildiğinde ise kalp ağrılarını giderdiği bilinmektedir.Kemik gelişimi yetersiz olan çocuklar için; bu durumda bebeklerinizin mamasına, sütünün içine, muhallebiye ekleyeceğiniz üç dört çay kaşığı mahlep işe yarayacaktır.

mahlep ağacı nasıl kullanılır

Kurutulan meyveleri baharat (Mahlep) olarak kullanılır. Özellikle hamur işi pastalara kendine has hoş bir koku vermektedir. Meyvelerin içindeki sert kabuklu tohumlar, yaygın biçimde baharat olarak kullanıldığı gibi ayrıca kuvvet verici, balgam ve idrar söktürücü ilâç ve afrodizyak olarak da değerlendirilir. Mahlep ağacının tohumu kullanılır. Kurutulduktan sonra öğütülen mahlep tohumları simit, poğaça, kek ve kuru pastalara katılır.

Ayrıca, parfümeri ve boya sanayinde de kullanılmaktadır.Bitkinin kurutulmuş olgun tohumları kullanılır. Mahlep tohumu elde etmek için olgun meyveleri sıyrılır.Güneşte kurutulur.Silindirler arasından geçirilerek çekirdek kırılır ve elenerek çekirdek tohum kabuğundan alınır Sabit yağ ve kumarin ihtiva eder.

SIRADAKİ MAKALE: MAİTAKE MANTARI

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close