Bitkisel Yağlar

MADIMAK (Polygonum cognatum)

madımak 300x169 MADIMAK (Polygonum cognatum)

MADIMAK OTUNUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

MADIMAK

(Polygonum cognatum)

Madımak, kuzukulağıgiller familyasından, toprak üstüne yatık sürünücü odunsu gövdeli, ufak pembe çiçekli, çok yıllık yenebilen otsu bitki türü. Yaprakları eliptik biçiminde, kısa saplı ve ekseri sivri uçlu, kenarları bütün ve de değişken sıra ile dizilmiştir.

Çiçekleri yaprakların koltuğunda kümeler halinde, pembe veya kırmızımsı pembe renkli ve 4-5 mm boyunda olup 2-5 adedi bir aradadır. Madımak, içerdiği fenolik birleşiklerden dolayı diğer bitkilerin gelişimini engelleyen fitotoksik özelliğe sahip boğucu bitkidir.

Türkiye’de özellikle Yozgat, Sivas, Çorum gibi Orta Anadolu ve Tokat, Gümüşhane gibi iç Karadeniz illerinde sebze olarak kullanımı oldukça yaygındır.

Madımağın faydaları

Baobabyagi MADIMAK (Polygonum cognatum)

İdrar artırıcı, şeker hastalarında kan şeker düşürücü, damar büzücü olması sebebi ile uzun süreli kanamalarda kadınlarda ve hemoroidlerde kullanıldığı diyare ve kusmada, böbrek taşlarını düşürmede etkilidir. Tohumları bronşit tedavisinde kullanılmaktadır.

Damarları büzücü etkileri ile basur, doğum sonrası kanamalar ile aşırı adet kanamalarında faydalıdır. Kan şekerini düşürerek şeker hastalarına iyi gelir.  Antioksidan ve bitkisel bir antibiyotiktir. Madımağın tozundan hazırlanan merhem yaraların iyileşmesinde kullanılır.

Madımak otu nasıl kullanılır

Taze yaprakları salata olarak yenebileceği ya da bitki kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek çayı hazırlanabilir.

Madımak çayı

Madımak’ın doğranmış ve kurutulmuş yumrusundan hazırlanan çay, mide ve bağırsak hastalıklarıyla dizanteriye karşı antiseptik olarak kullanılıyor. Bir bardak kaynar suya, 10 gr bitki konur, 10 dk bekletilir, günde 3-4 bardak içilir.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: MAHMUDE OTU 

 

Paylaş / Yer imi

Doa Kozmetik

MADIMAK (Polygonum cognatum) Hakkında Yapılan Yorumlar

Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Facebook Takip Et

Rastgele Yazılar

HERCAİ MENEKŞE (Viola tricolor)

HERCAİ MENEKŞE (Viola tricolor)

29 Ağustos 2013 | Yorum Yok
AYRIK OTU (Elytrigia repens)

AYRIK OTU (Elytrigia repens)

24 Ekim 2012 | Yorum Yok
ACI BAKLA (Lupinus)

ACI BAKLA (Lupinus)

28 Nisan 2013 | Yorum Yok
GÜNEŞ GÜLÜ (Drosera rotundifolia)

GÜNEŞ GÜLÜ (Drosera rotundifolia)

20 Ağustos 2013 | Yorum Yok

Twitter Takip Et