BİTKİLERL

LİMON (Citrus)

limon

LİMONUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

LİMON (Citrus)

Limon ; yıl boyunca büyümeyi sürdüren, kışın yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaç türü ve bu ağacın meyvesidir. Limon ilkbahar mevsiminde çiçek açar. Son baharın sonuna doğru olgunlaşır ve hasat edilir. C vitamini başta olmak üzere A ve B vitaminleri açısından zengin bir besindir.

Limonun anavatanı kesin olarak bilinmemektedir. Ilıman iklime sahip bütün memleketlerde kültür şekilleri yetiştirilen yaprak dökmeyen, uçucu yağ taşıyan bu küçük ağaçların meyveleri ülkemizde çok sevilir. Ege ve Akdeniz gibi bölgelerde neredeyse her evin bahçesinde bir limon ağacı bulunur. Meyve öncelikle suyu için kullanılır, eti ve kabuğu Aşçılık ve fırında pişirmede kullanılır.

Limonun faydaları

Limon Antioksidan özellikli besinler kansere karşı koruyucu etki gösteriyor. Son 30 yılda yapılan birçok çalışma ve araştırma limonun başta; kolon, prostat, göğüs, akciğer ve pankreas kanseri olmak üzere 12 kanser türüne karşı koruyucu etkisi olduğu saptanmıştır. Ayrıca limon tümör gelişimini engelleyen başlıca besinlerden biridir.

Limon Vücuda güç verir. İştah açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. İdrar söktürücüdür. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önler. Kanı temizler ve kan dolaşımını kolaylaştırır. Kansızlığa karşı etkilidir

Limon Soğuk algınlığı, nezle, grip ve öksürük şikâyetlerini azaltır. Mikrop öldürücüdür. Besin zehirlenmelerinde ve böcek ısırıklarında yararlıdır.

Limon Rahatlatıcı etkisi ile vücuttaki ağrıları hafifletir, ateşi ve tansiyonu düşürür. Mide bulantısını ve baş dönmesini giderir. Diş ve dişetlerini kuvvetlendirir ve dişleri beyazlatır. Sivilceleri ve nasırı azaltır.

Limon kabuğu

Limon kabuğu içindeki potasyum ile kan basıncını düşürmeye, dolayısıyla kalp ve damar sağlının
korunmasına yardımcıdır. Yine içinde bulunan Polifenolflavonoidler ile kötü kolesterolü düşürür ve kalp krizi
riskini azaltır. C ve P vitaminleri damarları temizler ve damar tıkanıklığına karşı koruma sağlar.

Osteoporoz, romatoid artrit, kemik kırıkları, inflamatuvar poliartrit gibi çeşitlirahatsızlıkları önlemek ya da
belirtilerini hafifletmek için kalsiyum ve C vitaminine ihtiyacımız var. Limon kabuğu içerdiği yüksek C vitamini
ile bu gibi kemik hastalıklarına karşı vücudu korur.

Limon nasıl kullanılır

Daha çok limonun suyu salata ve yemeklerde kullanılır. Ayrıca çiçeklerinden, kabuklarından ve yapraklarından da faydalanılır. Kabukları haşlanıp suyu içilirse vücudu kuvvetlendirir ve vücuttaki kurtları dökmeye yardımcı olur.

Limon suyu

Limon suyu ile gargara yapılırsa ağız, boğaz ve bademcik iltihaplarına iyi gelir. Limon, kabuklarıyla birlikte banyo suyuna sıkılıp bu su ile banyo yapılırsa kan dolaşımını hızlandırır ve cildi canlandırır.

limon kabuğu çayı

Kurutulmuş limon kabuğundan çay hazırlayabilirsiniz. 10-15 dakika kaynar suda beklettikten sonra ateşten
alın ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Tatlandırmak için limon kullanabilirsiniz. Konumuzla alakalı olarak ” Öksürük Gidermede Bitki Karışımları “ başlıklı yazımızında dikkate değer olduğunu vurgulayarak, sağlıklı günler ve iyi okumalar dileriz.

BİR SONRAKİ MAKALE: LEYLAK ÇİÇEĞİ

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close