BİTKİ ÇAYLARIBİTKİLERBİTKİSEL YAĞLAR

KILIÇ OTU (Hypericum perforatum)

KILIÇ OTUNUN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

KILIÇ OTU

(Hypericum perforatum)

KILIÇ OTU (Hypericum perforatum); Mayasıl otu ve Koyunkıran olarak da bilinir, sarı kantarongiller (Hypericaceae) familyasına dahil bir bitki türüdür. Esas olarak dünyanın birçok yerinde bulunan bir bitkidir. Avrupa’da tarla, yol ve orman kenarlarında kendiliğinden yetişen bitki Kuzey Amerika’ya da uyum sağlamış ve doğal olarak kırlarda yetişmeye başlamıştır. Mayıs Eylül ayları arasında sarı renkli çiçekler açan, 30 –100 cm boyunda çok yıllık otsu bir bitkidir.

Binbirdelikotu, Sarıkantaron, Koyunkıran, Kuzukıran, Yara otu, Hypericum perforatum, Klamath weed ismleriylede bilinmektedir Yaprakları sapsızdır. Koyu yeşildir. Çiçekleri dallarının ucundadır. Çiçek dallarında; pinen, cadinen, tanen, reçine, zamk, acı maddeler ve boya maddeleri vardır. Türkiye’nin iklimi Kılıçotu için en uygun iklimdir. Yurdumuzda 70 çeşit Kılıç otunun yetiştiği bilinmektedir. Türkiye’de yabani olarak yetişir. Kılıç otu Hazirandan Eylüle kadar (çiçek açmaya başladığı zamanda yani Haziran ayında toplanması daha uygunudur.) tüm toprak üstü bölümleri toplanarak kurutulur.

kılıç otunun faydaları

İştahı açar. Ateşi düşürür. Vücudu kuvvetlendirir.İdrar ve balgam söktürür. Nezle ve bronşite faydalıdır.Sinirleri yatıştırır. Hafif uyku vericidir. Yaraların iyileşmesinde yardımcı olur. Menopoz sıkıntılarına karşı rahatlatma yapar.Adet sancılarını hafifletir, kas gevşetici etkisi vardır. Ülser ve gastrit şikayetlerinde iyileşmeyi hızlandırır. Antiseptik ve yara iyileştiricidir.

Sinirsel altını ıslatmalarda, uykusuzluk, korku ve gerginlikte de faydalıdır. Özellikle, hafif ve orta şiddetli depresyon şikayeti olanlar için oldukça faydalıdır. Ciltteki yangılar, berelenme, varikosel ağrıları, hafif yanık ve güneş yanıklarına iyi gelir. Astım, mide ülseri, midede asit fazlalığı, akciğer hastalıkları, damar sertliği ve sinir iltihaplarında da faydalıdır.

kılıç otu nasıl kullanılır

Toprak üstünde kalan kısımları kurutularak kaynatılmak suretiyle veya yaş ya da kuru olarak zeytinyağında 2 hafta kadar bekletilerek kullanılır. Zeytinyağı ile merhem haline getirilerek yaralara sürülürse yara bölgesindeki mikropları öldürür ve iyileşmeyi hızlandırır. Kılıç otu, kaynatılıp çay gibi içilebilir. Kılıç otu çayı, düzenli olarak kullanıldığında sıkıntı ve stresi giderici etkisi ile hafif depresyonlarda, çocuklarda gece korkusu ve altını ıslatmalarda faydalı olur.

Kııç otu çayı

Kııç otu çayı: 1-2 tatlı kaşığı kurumuş bitki karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika demlendirilerek hazırlanan çaydan günde üç kez birer bardak içilir. Kılıç otu çayı, tentürü, drajesi veya damlasını kullanırken güneş altında fazla kalınmamalı zira deride kaşıntı ve kabarcıklar oluşturabilir.

Kılıç otu yağı

Kılıç otu yağı ise , Kılıç otunun gonca, çiçek, yaprakların taze sürgünlerinden 100 gr bir şişeye konur ve üzerine 250 gr 1. kalite zeytinyağı ilave edilir. Şişe pencere önünde 4-6 hafta bekletildikten sonra süzülerek Kılıç yağı elde edilir. Bu yağ genellikle haricen masaj yağı olarak kullanılır.

BİR SONRAKİ MAKALE: KIZILCIK AĞACI

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

1 thought on “KILIÇ OTU (Hypericum perforatum)”

  1. izmir mordoğan köyünde tarladan topladığımız kılıç otunu zeytin yağı içinde 45 gün bekletip kılıç otu yağı elde ettik.yanık ve yaraları kısa zamanda iyileştirdi.her yıl toplayıp yağını yapıyorum ihtiyacı olana veriyorum.ücretsiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close