BİTKİLERK

KASNI OTU (Galbanum)

kasnı otu

KASNI OTUNUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

KASNI OTU (Galbanum)

Kasnı otu : 2 metreye kadar boylanabilen, sarı çiçekli, otsu bir bitkidir. Zamk, uçucu yağ ve reçine içerir. İran, Suriye, Afganistan ve Horasan dağlarında yetişen bitkinin köküne yapılan kesiklerden akan koyu bir maddedir. Sarı esmer renkli, yumuşak balmumu kıvamında reçineli zamktır.

Kasnı otunun faydaları

İştahı açar ve hazmı kolaylaştırır. Ağrı kesici ve spazm çözücüdür. Sinir sistemi yatıştırıcısı (bilhassa histeriye karşı) hazmı kolaylaştırıcı, gaz söktürücü, kurt düşürücü, kolitte faydalıdır. Balgamı, vücudun rutubetini giderir, mide üşütmelerinde ve idrar zorluğunda faydalıdır.

Saraya iyi gelir. Basuru zayıflatır.Sarı benizli kimseler bir müddet içmeye devam ederlerse yüzdeki sarılığı giderir. Yüze canlılık verir. Bağırsak gazlarını gidericidir.

Kasnı otu nasıl kullanılır

Kasnının gövdesi çizilerek elde edilen sakızı kullanılır. Batı ülkelerinde ise gıda sanayiinde ürün, uçucu yağ ve tentürü sos, et, şekerleme ve çeşni ürünlerinde, bunlara ilaveten sıvı ekstrakt çorba, fırın ürünü, dondurma, alkolsüz içecek, et, şekerleme ve çeşni karışımlarında kullanılır. Yüksek miktarlarda kullanım, çoğu insan için nahoş gelebilir.

Kasnı otu çayı

2,5 gr sıcak su içerisinde eritilir, yavaş yavaş içilirse ses kısıklığını giderir. Kuru incirle yenirse sarılığa karşı şifa olur. 2,5 gr toz haline getirilir, yumurta ile içilirse müzmin öksürükte faydalı olur.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: KATIRTIRNAĞI OTU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close