BİTKİSEL YAĞLARK

KARABİBER YAĞI ( black pepper oil )

karabiber yağı

KARABİBER YAĞININ FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

KARABİBER YAĞI ( black pepper oil )

Karabiber (Piper nigrum), çiçekli bitkilerden Piperaceae familyasına ait Karabiber ağacının meyvesi olan biber tohumunun olgunlaşmadan toplanıp kurutulması ile elde edilen Karabiber Dünya’da en çok kullanılan baharatlardan biridir. Kökeni Hindistan olmasına karşılık, tüm sıcak iklimlerde yetiştirilebilir. Karabiber % 1 – 3 oranında uçucu aromatik bir yağ içerir. Diğer kimyasal bileşikler sayesinde, karabiber, belki de sindirim sistemimizi en çok çalıştıran baharatlardan biridir.

Karabiber yağı ise karabiber bitkisinin küçüK topçuklar halindeki meyvelerinin toplanılmasının ve  kurutulmasının ardından  Ekstraksiyon yöntemi ile yağının çıkarılmasıyla elde edilir. 

Karabiber yağının faydaları

Romatizmada etkili olduğu bilinmektedir.Kuvvetli bir ağrı kesici ve ödem çözücüdür. İştah açıcı özelliği vardır. İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsaklardaki mikropları öldürür. Gaz söktürür ve gaz birikmesine engel olur. Şeker hastalığının ilerlemesini durdurur. İdrar söktürür. Enerji verir. Cinsel isteği artırır. Sinirleri kuvvetlendirir. Kansızlığa karşı faydalıdır.

karabiber yağı nasıl kullanılır

Günde 3 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2 damla damlatılarak alınır. Ayrıca cilde masaj yapılarak uygulanılır. Cilde uygulanırken baz yağlarla birlikte kullanılması önerilmektedir. içerdiğinde bulunan etken maddelerin ciltte yakıcı bir etki  göstermesi daha hafif yağlarla beraber kullanılması açısından önemlidir.

Karabiber yağının, romatizma, siyatik ve soğuk­tan oluşan ağrıların giderilmesinde etkin desteği vardır. Ağrıyan bölgeye sürülmeden önce, ağrıyan bölge ılık su ile ovulduktan sonra karabiber yağı ile masaj yapılır. Etkin bir sonuç alabilmek için bu tedavi şekline uzun süre devam edilmelidir. Konumuzla alakalı olara ” Öksürük Gidermede Bitki Çayları “ başlıklı yazımızda okumanızı tavsiye eder, sağlıklı günler dileriz.

BİR SONRAKİ MAKALE: KARANFİL YAĞI

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close