J

JOJOBA (Simmondsia chinensis)

jojoba, jojobanın faydaları

JOJOBANIN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

JOJOBA

(Simmondsia chinensis)

Jojoba, ortalama 200 yıl yaşayabilen maki türünde yeşil yapraklı mavimsi bir bitki türüdür. Çöl bitkisi olarak bilinen  Jojoba, çok yıllık, çalımsı ve kurağa dayanıklı bir çöl bitkidir.

Kökleri ortalama 9-10m derine iner; olgun bir jojoba bitkisinin kökü 20-25m derine inebilir. Bu, jojoba’ ya, dayanıklılık özelliği sağlar. Ayrıca erozyon ile mücadelede mükemmel bir bitkidir.

Tohumlar tam olgunlaştığında maun ağacı renginde koyu kahverengi rengindedir. Yetiştiği çevre koşullarına ve bitkilere göre değişmekle birlikte tohumun hacimce %50’si yağdır.Jojoba yağı E vitamince zengindir. ve tıpta, küçük çizik, kesik, sivilce, püstül, saç ve deri bozukluklarında yenileyici ve %100 saflığı nedeniyle yapay kalplerde yağlayıcı olarak ta kullanılmaktadır.

Kızılderililer tarafında keşfedilen jojoba bitkisi özellikle yara tedavileri için kullanılmıştır. Jojoba ağacının tohumlarının yarısına yakını yağ içerir.Doymamış yağ asitlerince oldukça zengin olan jojoba bitkisi kozmetik sanayi başta olmak üzere ilaç üretiminde de kullanılan bir bitki türüdür.

Jojobanın faydaları

Antialerjendir. Akneleri giderir. Kırışıklıklarda etkilidir. Kuru ciltleri nemlendirir. Saç kırılmasını engeller. Saçların uzamasını ve güçlenmesini sağlar Sivilceli ve yıpranmış ciltlere faydalıdır. Ciltteki yanmayı ve dökülmeyi hafifletir.

Doğum sonrası çatlakların önlenmesinde baz yağ olarak tavsiye edilmektedir. Genel cerrahi uygulamalarda, göz hastalıklarında, iç, orta ve dış kulak iltihaplanmalarına, romatizma ağrılarında eklem iltihaplanmalarında, kireçlenmelerde, diş eti ve ağız mukozası iltihaplarında, cilt hastalıklarında koruyucu olarak kullanılmaktadır.

Jojoba nasıl kullanılır

Sadece haricen kullanılır. Saçlara sürme ve ovalama yöntemi ile cilde masaj yapılarak kullanılabilir. Gerekli yerlere masaj şeklinde uygulanır.

Jojoba yağı

Jojoba yağı, jojoba  bitkisinin tohumlarından soğuk pres elde edilmektedir. Tohumlar yarı yarıya yağ ihtiva etmektedir. E vitamini bakımından zengin olması cilt dostu bir ürün olmasının temelini teşkil eder.

Jojoba yağının faydaları

Cildi yumuşatır,çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılır.Kuru ciltleri nemlendirir.Akneleri giderir.Kuru ve kırık saçları besler,parlaklık verir.

Cildi yumuşatır. Çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılır.Kuru ciltleri nemlendirir. Akneleri giderir. kuru ve kırık saçları besler parlaklık verir. Saç şekillendirici olarak kullanılır.

Jojoba saça nasıl uygulanır

Bir miktar jojoba yağı kuru saça sürülür ve büyük dişli tarak ile yağ, saçın her tarafına eşit şekilde dağılması sağlanır. Saç bu şekilde yaklaşık yarım saat bekletilir ve sonra şampuanla yılanır.

 

 

Etiketler
Devamını Gör

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close