BİTKİLERBİTKİSEL YAĞLARI - İ

ITIR YAĞI ( Oleum Pelargonii )

ıtır yağı nasıl kullanılır

ITIR YAĞININ FAYDALARI VE KULLANIMI

ITIR YAĞI ( Oleum Pelargonii )

Itır (Pelargonium), turnagagasıgiller (Geraniaceae) familyasından Pelargonium cinsinden 14-40 cm boylarında, Haziran-Temmuz aylarında morumsu-pembe renkli çiçekler açan çok yıllık otsu bir bitki türlerin ortak adıdır. Toprak altı kısmı etlidir.  Taban yaprakları kalp şeklindedir. Çiçek durumu 5-10 çiçeklidir. Çanak yaprakları beş parçalı, kırmızımtrak renklidir. Uçucu yağ ve buharlı distilasyon yöntemiyle elde edilen ıtır yağı, sabun ve parfümeri sanayiinde önemli bir koku verici maddedir. uluslar arası litaratürde geranium oil olarak bilinir.

Itır yağının faydaları

Uçucu yağ ve buharlı distilasyon yöntemiyle elde edilen ıtır yağı, güle de benzeyen güzel kokusundan dolayı karışım yağlarda, oda kokusu olarak ve genel koku verme amacı ile kullanılmaktadır. Cildi güzelleştirir. İshali keser. Boğaz ağrılarını giderir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Bağırsak parazitlerini düşürmeye yardımcı olur. Kanı temizler. Sakinleştiricidir. Ciltteki yanıkları, egzama ve akne şikâyetlerini giderir ve cildi güzelleştirir.

Böbrekler ve karaciğerin güçlenmesi için faydalı olabilir, kanamaları durdurmaya yardımcı olur. Antiseptik özellikleri, ağız ülserleri, boğaz ağrıları, kesik ve enfeksiyonlarda fayda sağlayabilir. İltihap giderici, yatıştırıcı ve damar daraltıcı özellikleri, onun akne, yanıklar, cildin su toplaması, hemoroid, kesikler, egzama, kan toplamış gözenek, isilik ve artritin tedavisine destek olarak başarı sağlayabilir.ıtır yağının faydaları

ıtır yağı nasıl kullanılır

Masaj, İnhalasyon ve Banyo şeklinde uygulanır. Masaj yağı; 50ml Tatlı Badem yağı, 20ml Jojoba yağı, 20ml Işıldak yağı (eşek otu), 5ml Itır yağı, 5ml Mercanköşk yağı karıştırılarak elde edilir. Bu masaj yağı ile sırt, omuz, kollar ve bacaklar ovalanarak masaj yapılır.

İshal ve kanama şikayetlerinde haşlanarak çay gibi içilir. Gargarası boğaz ağrılarına iyi gelir. Cilde olan faydası nedeniyle losyon yapımında da kullanılır. Ayrıca, güzel kokusu ve görünüşünden dolayı süs bitkisi olarak kullanımı oldukça yaygındır.

BİR SONRAKİ MAKALE: İĞDE YAĞI

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close