BİTKİLERI - İ

İT ÜZÜMÜ (Solanum nigrum)

 İTÜZÜMÜ BİTKİSİNİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ, FAYDALARI VE KULLANIMI

İtüzümü (Solanum nigrum)

İtüzümü (Solanum nigrum): Beyaz renkli çiçekler açan ve siyah renkte meyveleri olan, 30-40 cm boylarında otsu bir bitkidir. İçerdiğinde; saponin, solanin, tanen ve şekerler olarak gibi maddeler vardır. Haziran, eylül ayları arasında beyaz renkli çiçekler açan, bahçe, yol kenarları ve harabeliklerde sık rastlanan zehirli bir bitki.

Köpeküzümü olarak da bilinir. Gövdeleri dik ve dallanmıştır. Yapraklar geniş oval şekilli, sivri uçlu ve kenarları dişlidir. Üst yüzü koyu alt yüzü açık yeşil renklidir. Çiçekler kısa saplı ve salkım durumunda toplanmışlardır. Çiçekler solunca çiçek sapları aşağı kıvrılır. Meyveleri küre şekilli ve siyahımsı renklidir.  Ülkemizde Marmara çevresi, Doğu Karadeniz, Erzincan, Maraş, Muş ve Siirt’in dağ eteklerinde rastlanır.

itüzümü’nün faydaları

İdrar söktürücüdür. Uykusuzluğa iyi gelir. Mesane spazmlarını geçirir.Yaralara lapa halinde uygulanır. Romatizma ve mafsal ağrılarını keser. Aybaşı düzensizliğini ve rahim hastalıklarını giderir. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü kesmeye yardımcı olur. Hafif uyuşturucu etkileri ile yatıştırıcı ve ağrı kesicidir.

Hafif uyuşturucu etkileri ile yatıştırıcı ve ağrı kesicidir. Uykusuzluğa iyi gelir. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü kesmeye yardımcı olur. İdrar söktürücüdür. Romatizma ve mafsal ağrılarını keser.

itüzümü nasıl kullanılır

Çiçekleri ve yaprakları kurutulduktan sonra sıcak suda demlenerek kullanılır. Taze yaprakları ezilerek yaraların ve basurun üzerine ağrıyı kesmesi ve iltihapları önlemesi için konabilir. Yüksek dozlarda zehirleyebileceği için bir uzman kontrolü dışında kullanılmamalıdır. 10 gr. bitki 1 litre suda kaynatılarak günde 2 – 3 kahve fincanı içilir.

Uyarı: Fazla alındığı zaman öldürücü bir zehir olan atropin maddesi içerir. Kusma, ishal, halsizlik belirtileri gösterir. Yüksek dozlarda zehirleyebileceği için bir uzman kontrolü dışında kullanılmamalıdır.

SIRDAKİ MAKALE: KAFUR AĞACI

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close