İshal Tedavisinde Bitkisel

İshale İyi Gelen Bitkiler

İshale En İyi Ne Gelir ?

ishal karanfilİshalin tedavisinde beslenme büyük bir yer tutmaktadır. Özellikle ishal geçiren yiyecekler ve besinler adını verdiğimiz yiyecekler sayesinde hem ishal daha kısa sürmekte ve çabuk iyileşmekte, hem de ishalin şiddeti azalarak özellikle bebeklerde görüldüğü takdirde bebeğin büyümesini sekteye uğratmamaktadır. Yetişkinlerde görülen ishal ise gideren gıdalar sayesinde daha az yıpratıcı olarak kilo ve su kaybını en aza indirmektedir.

Özellikle, beyaz pirinç veya pirinç suyu ishal sırasında tüketilecek faydalı ve düşük lifli yiyecektir. Bu ihtiyaç duyulan nişasta ve besin değerini sağlar. Ayrıca pirinç suyu kaybedilen suyun yerine konulmasına da yardımcı olur. İshal sırasında kaybedilen potasyum da sindirimi kolay olan muzdan alınabilir. İshal sırasında da tüketimi önerilir.

Bütün bunların yanında pek bilinmesede karanfil, zencefil , kebabe gibi antiseptik özellikleriyle öne çıkan bitkilerde ishal tedavinde çok hızlı sonuç vermektedir. Özellikle karanfilin kuru formda tüketilmesi, bağırsak sağlının kazanılması açısından çok etkili bir yöntemdir. şimdi karanfilin ishal tedavisinde nasıl kullanılabileceğine bir göz atalım.

Karanfilin İshale Faydaları

Bitkisel tedavide içeriğindeki antiseptik, anti bakteriyel, anti viral ve anti mantar bileşikleri sayesinde karanfil vücut ısınmasını sağlayan ve çeşitli hastalıkları yatıştırıcı özelliği gösteren bir bitki daha doğrusu bitki meyvesidir. Antiseptik özelliğyle; soğuk algınlığı, grip, mide bulantısı, saman nezlesi ve özellikle ishal gibi rahatsızlıklara karşı oldukça etkilidir.

Bununla beraber, balgam sökücü özellikte gösterebilen karanfil kişiyi soğuktan da koruyabilmektedir. Dahili karanfil de ağrı, bulantı, kusma, sindirim sorunları ve hıçkırığa karşı iyidir. Diş ağrılarını dindirmede de kullanılan karanfil bir afrodizyak etkisi de gösterebilmektedir.

Kan dolaşımını rahatlatan toksinleri sayesinde karanfil metabolizmayı güçlendirerek sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmamızı yardımcı olur. Karanfil aynı zamanda kandaki şeker seviyesini düzenleyerek kanın pıhtılaşmasını azaltır ve buna bağlı olarak kalp ve damar sağlığımızı önemli ölçülerde korumaktadır.

Ayrıca tıpta uçucu yağ, eugenol lokal anestezi ilacı ve diş ile diş etleri için antiseptik olarak diş hekimliğinde tedavi amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Eugenol bileşiği kan şekeri seviyelerini azaltmak için faydalıdır. Kaynatılarak içilen karanfil ise gaz ve hazımsızlık tedavisinde kullanılmaktadır. Cilt üzerinde ise böcek ısırıklarına, romatizmalara ve kas ağrılarına karşı da kullanılabilmektedir.

İshal tedavisinde Kuru Karanfil Nasıl Kullanılır

Kuru karanfilin yapısal özellikleriyle özellikle vücudun dolaşım sistemini dengesizleştiren ishal problemlerinde çok etkilidir. aniden gelişen ishale karşı muhteşem sonuçlar elde edilir. Karanfil kürü olarakta bilinen bu uygulamanın tarifine geçelim. Bunun için, 9-10 adet kuru karanfili öncelikle ortadan ikiye ayırarak kırınız devamında çiğnemeden birkaç yudum suyla yutunuz. Bu yöntemi, aç karnına sabah akşam uygulamanız gerekiyor. Karanfil kürüyle bağırsak florası dengelenerek en kısa zamanda ishal probleminden kurtulabilirsiniz.

Bu yöntemin dışında pratik olarak şu uygulamarıda tercih edebilirsiniz. Kahvaltıdan 1 saat sonra 7-8 tane karanfil çiğnenmeden 1-2 yudum su ile birlikte yutulur. Akşam yemeğinden 2 saat sonra ise yine 7-8 tane karanfil çiğnenmeden 1-2 yudum su ile tüketilir. Su oda sıcaklığında olmalıdır. Karanfilleri iki parçaya bölerek yutmak daha faydalıdır ancak kesinlikle havanda ezilmemelidir.

Konuyla alakalı olarak KARANFİL AĞACININ YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI yazımızda bakabilirsiniz.

Etiketler
Devamını Gör

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close