BİTKİSEL YAĞLARO-Ö

OZON YAĞI

 OZON YAĞININ FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

ozon yağı

Ozon gazı, dünyayı güneşten gelen radyasyona karşı korumaktadır. Atmosferin üst katmanlarında UV ışınlarının basıncı alt katmanlarında yıldırım çakması sonucu oluşan elektrik basıncı oksijeni parçalar ve bunun sonucunda, canlılığın devamı için son derece hayati öneme sahip ozon tabakası oluşur. Ozon birçok ülkede gıda tekstil ve sağlık sektörlerinde yaygın bir şekilde alternatifsiz dezenfektan olarak kullanılmaktadır.

Bitkisel yağların, ozon gazına maruz bırakılmasıyla oluşturulan yağa ozon yağı denilmektedir. Ozonlanmış yağın kalitesi, yağın ozona tabi tutulma süresi ve muhafaza şartlarına göre belirlenir. Kaliteli bir ozon yağı, yağın ozon jeli kıvamına gelene kadar ozonlanması ile elde edilir. Jel kıvamına gelen yağın içerdiği ozon daha fazladır. Her halükarda ozonlanmış bir yağ ısıya maruz kalırsa, içerisindeki ozon buharlaşır.  Ozon, zeytinyağı içerisine uzun zaman aralıkları kullanılarak ilave edildiğinde, zeytin yağı ozonu içerisinde tutarak koyulaşır. Bu jel soğutulduğu zaman ozonu yıllarca içerisinde tutar.

ozon yağı faydaları

Ozon yağı, cilt yenilenmesi ve genç görünüm için deri ve hücre canlandırılması, kırışıkların giderilmesi, sivilce lekeleri, güneş lekeleri, saç derisi hastalıkları, saç dökülmesi, selülit, bölgesel incelme, doğum çatlakları, cilt ve tırnak mantarlarının tedavisi, uçuk tedavisi, hemoroid tedavisi gibi amaçlarla kullanılmaktadır.Uygulandığında bölgedeki kan akışı artar ve yaşlı hücrelerin ölmesi hızlanır.

Yaşlılığa ve yüz hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkan kırışıkların düzelmesine yardım eder, göz etrafındaki şişlik ve halkaları yok eder. Cildin elastikiyetini düzeltmek için ozonlanmış yağ birebirdir. Ozonlanmış yağ başarılı bir şekilde selülit tedavisinde de uygulanır. Ozonlanmış yağ masaj yoluyla uygulanabilir ve olumlu etkileri kısa sürede gözlenebilir.

Ozon yağı içerdiği yüksek ozon sayesinde, ciddi dezenfektan bir malzemedir. Vücutta uygulanan bölgede kan dolaşımını arttırır, bu sebeple, ufak şişlik ve morarmaların azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca selülit vb. görünümün azalmasına yardımcı olduğu bilinmekte, ozon terapi merkezlerinde kullanılmaktadır. 

ozon yağı nasıl kullanılır

Ozon yağı cilde uygulandığı zaman cilt hastalıkları üzerinde çok olumlu etkiler göstermiştir.  Bir kez yağ ozonlandığında soğutucu da bozulmadan çok uzun süre kalır. Ozon yağı; yüz, boyun, abdomen ve uyluklardaki belirli aktif noktalara uygulanarak hücrenin vital proseslerini stimüle eden ve böylece dokuları gençleştiren hücre katalizör görevi görür.

Ozon yağı masaj yoluyla uygulanabilir ve olumlu etkileri kısa sürede gözlenebilir.Gece uyurken cildimizdeki hücreler yenilenir. Bu süreç ozon yağı ile hızlanacak ve ciltteki yenilenmiş hücrelerin sayısı hızlıca artacaktır. gün içerisinde de uygulanabilir ancak özellikle gece uyku öncesi uygulanması önerilmektedir.

Selülit ve Varis sorunu yaşayanlar için; Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa bileklerden yukarıya doğru masaj yapılarak uygulanmalıdır. Ozon yağı masaj hareketleriyle vücuda iyice yedirilmelidir. Uçuk ve Dudak Çatlakları İçin, Gece yatmadan önce sürülmesi tavsiye edilir, ancak gün içerisinde tekrarlanabilir.

BİR SONRAKİ MAKALE : AYNISAFA YAĞI

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close