BİTKİSEL YAĞLARH

HİNT YAĞI (Ricinus communis)

 HİNT YAĞININ FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

Hint yağı

(Ricinus communis)

Hint yağı bitkisi (Ricinus communis), anavatanı Hindistan olan, sütleğengiller familyasından bir bitki türü.
Akdeniz iklimin görüldüğü yerlerde doğal olarak yetişir veya kültürü yapılır. Tohumlarında bulunan Ricin maddesi zehirlidir.

Tohumlarından elde edilen yağ, renksiz-soluk satı renkli, hafif kokulu bir yağdır. Alkolde kolaylıkla çözünür. Yağın hazmı zor olduğu için yemeklik yağ olarak kullanılmaz. Tıpta kullanımı yaygındır. Yağın bileşimini özellikle Ricinoleik asit oluşturur. Yağın incebağırsaklar üzerinde müshil etkisi vardır. 15-30 gramlık miktarı kuvvetli müshil etkisi yapar. Zor ısındığından motor yağı olarak da kullanılır.

hint yağının faydaları

Sanayide sabun ve boya yapımında, dericilikde, mürekkep yapımında, issiz yanması ve beyaz alev vermesi nedeniyle kandillerde de bol miktada kullanılmıştır. Bebekler için pişik önleyici kremlerde de katkı maddesi olarak bulunur.Yağın hazmı zor olduğu için yemeklik yağ olarak kullanılmaz. Yağ ağızdan alındığında, risinoleik asit haline dönüşür ve 3-4 saat içinde ince bağırsaklar üzerinde müshil etkisi yapar.

İnce bağırsaklara etki ederek kabızlığı giderir. Saç ve kirpik dökülmesini önler.  Saç dökülmesini önleyici etkisi ile özellikle saçkıranda faydalıdır.  Baş ağrısı, sinüzit, Karın ağrısı, mide ağrısı, Cilt altı kistleri, siğilleri gidermek için etkilidir,
Eklem ve romatizma ağrısı için çok başarılı sonuçlar verir, Yumurtalık kisti. Bunun için karnın alt bölümüne bez koymak gerekiyor. Ancak kan akışını hızlandırdığı için hamilelikte ve adet döneminde bu yakılar yapılmamalı.  Kemik, kas ağrıları, bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı için oldukça faydalıdır.

hint yağı nasıl kullanılır

saç bakımında hint yağı

Hint yağı saçlarınızı besler ve uzamasına yardım eder. Yapmanız gereken yağı saçınıza sürmek, bir bone ile kapatmak ve bir yemeni ile sarmak. Arada sırada saç kurutma makinesi ile ısıtırsanız daha da iyi veya bonenin üzerine sıcak havlu da sarabilirsiniz. Ne kadar sıcak kalırsa, o kadar iyi. Hatta en iyisi, geceden sarıp, sabaha kadar bu şekilde yatmak.

Kirpikleri gürleştirmek için: hint yağı

Saç ve kirpik bakımında güçlendirici olarak kullanabileceğiniz Hint yağı; saç kıran ve saç dökülmesi gibi durumlarda oldukça etkili bir bitkisel ürün. Kirpiklerinize uygulamak için kulak temizleme çubuğunu kullanarak dipten uca doğru sür ün. Genellikle gece yatmadan önce yapılması tavsiye ediliyor.

Hint yağı ve badem yağını bir şişede eşit ölçülerde karıştırın. 15 gün boyunca akşamları yatmadan önce gözlerinize kaçırmamaya dikkat ederek kirpiklerinize dipten uca doğru sürün.

BİR SONRAKİ MAKALE: PİRİNÇ KEPEĞİ YAĞI

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close