BİTKİLERG - Ğ

GOTU KOLA (Centella asiatica)

 GOTU KOLA BİTKİSİNİN YAPISI VE FAYDALI YÖNLERİ

GOTU KOLA

(Centella asiatica)

Gotu Kola (Centella asiatica), maydanozgiller familyasındandır. Kırmızımsı-beyaz gövdeli, tırmanıcı, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Uzunca bir sapın taşıdığı böbreksi yapraklan vardır. Haziran-eylül aylarında yaprakların oltuklarından çıkan kırmızı-yeşii, beyaz ya da solgun pembe çiçekleri ancak dikkatli bakıldığında görülür.

Küçük meyveler olgunlaşınca ikiye ayrılır. Çin’de ve Hindistan’da 2 bin yıldır bilinir. Tropikal bölgelerde, özellikle Madagaskar, Hindistan ve Çinhindi’nde bulunur.

Etken maddesi asyatik ve madekasik adlı triterpenik saponinlerdir. Ayrıca magnezyum, kalsiyum, sodyum, tanenler, şekerler, serbest amino asitler ve K vitamini bulunur.

Yara iyileştirici, iltihap giderici, özellikle de egzamayı köreltici, böcek sokmalarını etkisizleştirici etkilerinin yanında, idrar artırıcı, mide ülserini iyileştirici ve zihinsel rahatsızlıklarda hipnoz edici etkileri vardır.

Gotu kola asiatikozit isimli bir aktif madde içerir,bu madde cüzzama neden olan bakterinin koruyucu çeperini parçalar,böylece bağışıklık sisteminin bakteriyi yok etmesini sağlar.

gotu kola bitkisinin faydaları

Bu bataklık bitkisinin yaprakları dünyanın birçok yerinde yüzyıllardır lepra (cüzam) kanser cilt hastalıkları artrit (eklem iltihabı) ve basur (hemoroid) için kullanılmaktadır.

Son 5-10 yıl içerisinde ise özellikle batı ülkelerinde hafızayı güçlendirmek ve sakinleşmek için bir sinir ya da beyin toniği olarak kullanılması oldukça popüler olmuştur.

Bu nedenle Gotu Kola “Beyin Gıdası” olarak da bilinmektedir. Bu doğu kökenli bitkinin hafif sakinleştirici endişe ve kaygıyı giderici anti-stres etkilerinin yanında konsantrasyon ve hafıza gibi zihinsel (mental) fonksiyonları arttırıcı etkileri belirlenmiştir.

Bitkinin sakinleştirici etkisi uykusuzluk probleminin üstesinden gelmek için özellikle önerilebilir. Bitki ayrıca yoga veya meditasyon egzersizleri için sakinleşmeye de yardımcıdır. Bitki yaygın olarak hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluk için de kullanılmaktadır. Onun vücut üzerindeki sakinleştirici etkisi nedeniyle bitki özellikle merkezi sinir sistemini desteklemek için de kullanılmaktadır.

selülit ve varise karşı gotu kola

Gotu Kola bağ dokularını güçlendirmekte ve katılaşmış-sertleşmiş bağ dokusu oluşumunu (selülit’ te olduğu gibi) ise azaltabilmektedir. Sertleşmiş bağ dokuları ise, skleroderma (Deri sertleşmesi) ‘ nın bir işaretidir. Gotu Kola’ nın, selülit ve varisli damarlar üzerindeki etkisi klinik olarak da kanıtlanmıştır. Dışardan yaralara, kesiklere, yanıklara, cerrahi operasyonlara, iltihaplara karşı uygulanır.

gotu kola bitkisi nasıl kullanılır

Gotu Kola çayı

Çay olarak 150 mikaynar su, 2-4 grambitkinin üzerine dökülür, 5-10 dakika sonra süzülerek içime hazır hale gelir. Günde üç bardağa kadar içilir. Kapsül ya da komprime olarak günde iki-üç defada 60 mg alınır.

Ayrıca bugün ülkemizde, bitkiden yapılan hazır ekstreler bulunmakta olup, bunlardan yemeklerle birlikte günde iki kapsül alınır.

Dikkat, hamilelerle emzikli kadınlar kullanmamalıdır!

BİR SONRAKİ MAKALE  : GUARANA

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close