BİTKİLERF

FUNDA ÇİÇEĞİ – YAPRAĞI (Ericaceae)

 FUNDA BİTKİSİNİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

FUNDA ÇİÇEĞİ (Ericaceae)

Funda, fundagiller (Ericaceae) familyasından Erica cinsinden 700’den fazla türü barındıran çiçekli bitkilerin ortak adı. Birçok türü çalı formundadır. Erica arborea ve Erica scoparia türleri ağaç olarak adlandırılır ve 6–7 m. boyutlarındadır. Her mevsim yeşil yapraklı olan funda, bahçe süslemesinde tercih edilmekte ve kurutulmuş dikensi yaprakları mutfakta kullanılabilmektedir. 600’ü aşkın alt türün anavatanı Güney Afrikadır.

Yaklaşık 70 alt tür ise Afrikanın diğer bölgelerinde, Akdenizhavzasında ve Avrupa’da yetişmektedir. Çok dallı çalı formunda bir bitki olan funda yıl boyu yeşildir (kış aylarında rengi matlaşır ve sarıya çalar) ve iğneye benzer minyatür yaprakları vardır.

Çiçeği pembe ve mor arası olan funda genellikle yaz aylarında çiçek açar. Çiçeklerinin rengi nedeniyle dekoratif ve peyzaj tamamlayıcı bir bitki olarak kullanılır. Birkaç Akdeniz adası hariç Avrupa’nın büyük bölümünde, Rusya, Asya’nın bir bölümünde ve Kuzey Amerika’nın Atlantik kıyısında doğal olarak yetişir. Bataklık kenarlarında ve dağ yamaçlarında bulunabilir, hafif asidik toprağı ve güneş ışığını sever.

funda bitkisi’nin faydaları

Fundalar, birçok kelebek türü için yaşamsal öneme sahiptir. Bu kelebeklerin larvaları sadece funda ile beslenmekte ve büyümektedirler.

Funda çiçeği süpürgeotu olarak da bilinir. Bitki her ne kadar güzel çiçekleri için dekoratif bir bitki olarak popülerlik kazanmış olsa da yüzyıllardır yaşlılığın etkilerinin azaltılmasından cildi güzelleştirmeye kadar pek çok farklı amaçlarla kullanılmıştır. Funda Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim aylarında toplanarak kurutulur.

Funda yaprağı üzerinde yapılan araştırmalarda özellikle böbrek rahatsızlıklarında, böbrek taşında ve böbrek de oluşan ağrılarda iyi ve yararlı etkileri bulunduğu görülmüştür.

Ayrıca funda yaprağı çayının taş düşürücü bir etkisi bulunmaktadır. Nikris hastalığına karşı funda yaprağı çayının oldukça yararlı etkileri bulunmaktadır. Nikris, halk arasında gut ya da damla hastalığı olarak da tanınmaktadır. Emzirme döneminde bulunan annelere funda yaprağı çayı ve suyunun süt artırıcı etkisi bulunmaktadır.

funda bitkisi nasıl kullanılır

Funda yaprağı ezilerek lapa şeklinde kullanıldığında sırt ve bel ağrılarına iyi gelmektedir. Ayrıca funda yaprağı lapasını avokado ve jojoba gibi bitkisel yağlar ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Funda yaprağı kullanarak funda merhemi de hazırlanabilir. Bunun için zeytinyağı ve funda yaprağı lapasını karıştırarak kullanabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz karışım cilt üzerinde bulunan yara ve lekeler üzerinde etkilidir.

funda yaprağı çayı

Funda yaprağı çayı, idrar söktürücü ve iltihap atıcı özelliği nedeniyle sıkça kullanılmaktadır. İshal vakalarında funda yaprağı çayı sıkça önerilmektedir.

Çay olarak tüketildiğinde albümin ve ödem üzerinde etkili olmaktadır. Funda Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır, Nasıl Yapılır?

Funda yaprağı çayı oldukça basit ve kolay bir biçimde hazırlanabilir. Kaynar su içerisine kullanacağınız ölçüde atacağınız funda yaprakları yaklaşık 3 dakika kadar kaynatıldıktan sonra 20 dk kadar demlenmeye bırakılır. Demlenen çay, normal çay şeklinde günde 2-3 kez tüketilebilir.

SIRADAKİ MAKALE : GELİNCİK OTU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

1 thought on “FUNDA ÇİÇEĞİ – YAPRAĞI (Ericaceae)”

  1. karışım bağışıklık sistemi ie7in e7ok iyi etki yapıyor her kış sfcrekli klluanıyorum hastalanmadan gee7iyorum yanında birde ekinezya klluanırsanız demeyin keyfinize

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close