BİTKİSEL YAĞLARF

FINDIK YAĞI

fındık yağının faydaları

FINDIK YAĞININ FAYDALARI  YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE KULLANIMI

FINDIK YAĞI

Fındık, huşgiller (Betulaceae) familyasından olan çalı ve ağaç türlerinin ortak adıdır. Türkiye’de Giresun, Ordu, Trabzon illerinde tek tarım tipi (monokültür) olarak yapılır. Üretilen fındıkların %80’i Karadeniz Bölgesi’nden sağlanır. Karadeniz Bölgesi’nden başka Marmara Bölgesi’nde de yetiştirilir. Türkiye, Dünya fındık üretiminde ilk sırada yer alır. Dünya fındık üretiminin %62-65 kadarını karşılar.

Fındık yağında yüzde 83 oranında oleik, yüzde 12 oranında linoleik asit, E vitamini, minerallerden kalsiyum, demir, çinko ve potasyum bulunmaktadır. Fındık yağında Bı, B2, B6, ve E vitaminler bol miktarda bulunur. Fındık yağı vücutta karbonhidrat, protein ve yağ metobolizmasında düzenleyici olarak görev yapan bazı B grubu vitaminler için önemli bir kaynaktır.

fındık yağının faydaları

Kuru yıpranmış ciltlerde cilde yoğun nem, parlaklık ve canlılık kazandırır. Hamilelik ve doğum sonrasında oluşan çatlakların ve deformasyonun giderilmesinde, kaş kirpik uzatmada kullanılır. Masaj yağlarında baz yağ olarak kullanılabilir. Vücuda kuvvet verir. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Varis tedavisinde faydalıdır.

Böbrek ağrılarını dindirir. Böbrek taşını düşürür. Kumları döker. Bağırsak solucanlarını düşürür. Sara hastalığında faydalıdır. Saçkıran hastalığında kullanılır. Doğum öncesi, doğum sonrası cildin esnekliğini sağlamak ve cilt çatlağını önlemek amacıyla masaj yapılarak kullanılır. Saç dökülmesini durdurur. Kuru ve yıpranmış ciltlere faydalıdır.

Yüksek kalsiyum içerdiğinden çocukların kemik ve diş oluşumuna katkı sağlar, menopoz sonrası kemik erimesini yavaşlatır.Bünyesinde bulunan yüksek E vitamini alyuvarların parçalanmasını önleyerek kansızlığa karşı kuruyucu etki yapar.Fındık yağı cilde direkt olarak uygulanabilir. Ayrıca günde bir tatlı kaşığı içilebilir.

Fındık yağı böbrek taşlarını ve kumunu düşürmeye yardımcı olur. Böbrek ağrılarına iyi gelir. Ayrıca, bağırsak kurtlarını düşürür. Bununla birlikte, yüksek tansiyon ve midesinden şikâyeti olanların fazla kullanmamaları tavsiye edilir.fındık yağı

fındık yağı nasıl kullanılır

Fındık yağı cilde direkt olarak uygulanabilir. Ayrıca günde bir tatlı kaşığı içilebilir. Doğum öncesi, Doğum sonrası cildin esnekliğini sağlamak ve cilt çatlağını önlemek amacıyla masaj yapılarak kullanılır. içeriğindeki yoğun E vitamini ve barındırdığı minerallerin faydası düşünüldüğünde cilt bakımının yanında yıpranmış saçların ve saç derisinin sağlıklı olmasını sağlayacak bir içeriğede sahiptir. bu özelliğini saç diplerine uygulanacak masaj sonrasında görmekte mümkündür.

 

SIRADAKİ MAKALEMİZ: GREYFURT YAĞI

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close