porno izle

ERGEÇ SAKALI (çayır melikesi)

ergeç sakalı, çayır melikesi

ERGEÇ SAKALININ ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

ERGEÇ SAKALI

(çayır melikesi)

Ergeç sakalı (çayır melikesi) ; Gülgillerden dalları sağlam ve sert kırmızımtırak bir bitkidir. Çiçekleri kar taneleri gibidir ve dalların ucunda toplanmışlardır.

Yaz aylarında toplanıp kurutulur. Dalları sağlam, sert ve kırmızımsıdır. Çiçekleri beyazdır. Yaz aylarında toplanır.

Bitkinin her yerinden yararlanılır. Ülkemizde Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde rastlanmaktadır. 60-120 cm. boylanabilen, çok yıllık otsu bitki ya da ağaççıktır. Pembe kırmızı renkli ve hoş kokulu uzun kökü, toprakta derine inerken dallara bölünür, içi boş olan gövdesi boydan boya çizgili, kırmızı-yeşil renkli ve dallara ayrılan yapıdadır.

Ergeç sakalının faydaları

İdrar söktürür,terletici özelliğinden dolayı vücuttaki zararlı maddeler dışarıya atılır . Böbrek mesane ve idrar yollarındaki iltihapları giderir. Soğuk algınlığını geçirir.

Kanı temizler. Sinirleri yatıştırır. Kalbi kuvvetlendirir. Nefes darlığı ve astımda faydalıdır. Diş ağrılarını keser. Diş eti ve boğaz iltihaplarını giderir.

Ergeç sakalı nasıl kullanılır

Ergeç sakalı çayı

Ergeç sakalı, çiçekleri ve yaprakları çayı yapılarak içilebileceği gibi, toz haline getirilerek de kullanılır. Bir tutam çiçek ve yapraklarından oluşan kurumuş bitkiyi kısık  ateşte kaynatmak ve bir süre demlenmesini baekledikten sonra isteğe bağlı tatlandırarak içebilirsiniz.

SIRADAKİ MAKALE: ERİK

Etiketler: , , ,

Daha Fazla İnsana Ulaşması İçin Lütfen Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşın

Facebook Twitter Google+

Teşekkür Ederiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitkilerin Faydaları ve Kullanımı İlgili Herşey