EMEYVELER

ELMA (Malus domestica)

elmanın faydaları

ELMANIN FAYDALARI VE ÖZELLİKLERİ

ELMA (Malus domestica)

Elma (Malus domestica), gülgiller familyasından kültürü yapılan bir meyve türüdür. Kökeni Doğu Avrupâ’dır. Çok çeşidi olan elma eski çağlardan beri bilinen bir meyvedir. En yakın akrabaları armut ve malta eriğidir. 5-12 m’ye kadar uzanan yaprak döken tacı geniş küçük bir ağaçtır.

Yapraklar karşılıklı dizilişli, basit oval biçiminde, ucu sivri ve kenarları dişli, alt yüzü hafif tüylüdür. 5-12 cm uzunluğunda 3-6 cm genişliğindeki yaprakların sapı 2-5 cm kadardır. Çiçekler yapraklarla birlikte açar.Meyve verme yaşı anacın çeşidine göre değişir.

İlk dikildiği yıl meyve verir. Bazı anaçlarsa , üçüncü yaşında meyve vermeye başlar. En geç verime başlayan anaçlar ise normal elmanın çekirdeğinden üretilen anaçlardır. Bu anaçlar 5 ile 6 yaş arası meyve vermeye başlar.

Bir adet elma  ortalama 50 kaloridir. Su 85.6 gr, protein 0.2 gr, yağ 0.3 gr, şeker 10 gr, lif 2 gr, potasyum 127 mğr, fosfor 13 mgr, magnezyum 8 mgr, kalsiyum 7 mgr, kükürt 4 mgr, sodyum 2 mgr bulunur. Ayrıca A, B1, B2, PP, B5, B6, C, E vitaminleriyle çinko, iyot, kobalt, klor, silisyum ve çeşitli organik asitler mevcuttur.

Elmanın faydaları

Sindirim sistemine çok yararlıdır. Bağırsak faaliyetlerini düzenler, hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Elma, dışkıyı yumuşatan liflere sahiptir. Tuvalete gitmekte zorlanıyorsanız, elma size yarar sağlar. Böbrekleri temizler ve böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur. Kolesterolü, tansiyonu ve kan şekerini düşürür.

Kalp hastalıkları ve damar sertliğine karşı koruyucudur. Vücuda kuvvet verir, yorgunluğu giderir. Hastalıklara karşı direnci arttırır. Romatizma, gut ve şeker hastalığına karşı yararlıdır.

Nefes darlığına iyi gelir. Elmanın kokusu sinirleri rahatlatır ve gevşetir. Besleyici değerinin yanında mide bulantısına da iyi geldiği için özellikle hamilelere tavsiye edilir.

Pankreas kanseriyle mücadelede %23 riski azalttığı tespit edilmiştir. Elma kabuğunda bulunan maddeler karaciğer, meme, akciğer ve kolon kanseri mücadelede önemli bir yardımcıdır.

Özellikle küçük yaştaki çocukların diş gelişimi için önemlidir. Genellikle diş gelişimi için havuç yenir ancak; elma da oldukça etkilidir.

Elmanın faydaları

Elmanın soyularak yenilmesi yanlıştır. Uzmanlar Elma’nın kabuğu ile yenilmesini önermektedir. Elma çiğ olarak yenebileceği gibi kompostosu, sirkesi, pekmezi ve çayı yapılabilir, ayrıca suyu da kullanılır. Elmayı kabukları ile yemek hem daha besleyici hem de sindirim sistemi açısından daha yararlıdır. Elma ve elma suyu cilt bakımı için çok yararlıdır.

Elma suyu

Taze elma suyu yüze ve boyna sürülürse kırışıklıkların oluşması geciktirir. Bir miktar elma sirkesi suya karıştırılıp cilt bakımı ve temizliği, saçlara yumuşaklık ve parlaklık kazandırmak için kullanılabilir.

Elma maskesi

Elma rendelenerek,cilde maske yapılır yaklaşık yarım saat sonra ılık suyla yıkanır.özellikle kış aylarında cildi yumuşatıp gerginleştirir.Sadece kabuğunu cildinize sürterek masaj yapmanız bile çok iyi gelecektir.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: ERGEÇ SAKALI ( ÇAYIR MELİKESİ )

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close