BİTKİLERE

EKMEK AĞACI (Artocarpus altilis)

ekmek ağacının faydaları

 EKMEK AĞACI MEYVESİNİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

 EKMEK AĞACI

(Artocarpus altilis)

Ekmek ağacı, Dutgiller (Moraceae) familyasına dahil bir bitki türüdür. Nişastaca zengin meyvesi, bitkinin yetiştirildiği tropik bölgelerin pek çoğu için başlıca gıda unsurudur.

Ana vatanı Hint Okyanusu’nun doğusu ve Büyük Okyanus’un batısındaki adalar olan bir ağaçtır ve diğer tropik bölgelerde de yaygın olarak yetişmektedir. Boyu cinslerine göre 10-20 m’yi bulur. Çevresi bazen 3 m. ye kadar çıkabilir. Dalları yatay ve kabukları kurşuni renktedir. Yaprakları yıldız şeklinde, 25-50 cm. boyunda ve en genç dalların ucundadır.

Yılda iki yada üç kez ürün veren emek ağacının meyvesi öncelikle yeşil olur. Sonraki süreçte kahverengi ve de sarıya dönüşür. Meyveler gövdenin her yerinden çıkabilir. Meyvesi bir kavun iriliğinde, dış rengi sarı-yeşil, ağırlığı ortalama 1-3 kg. kadar ve üzerinde düzensiz serpili pullar vardır.

Ekmek ağacının faydaları

Bagırsak ve sindirim sistemini dengeler. içeriğinde barındırdığı yüksek nişasta oranı ve minareller bakımından etkili ve sağlıklı bir besin değerine sahiptir. soğuk pres yoluyla elde edilen yağı cildin canlı ve parlak görünmesini sağlarken, hafif çaplı cilt lekeleri ve cilt problemlerini çözmekte etikilidir.

Ekmek ağacı nasıl kullanılır.

Haşlanarak ve pişirilerek yenilebildiği gibi ekmek yapmak için de kullanılır. Bu bakımdan tropik bölgeler için önemli bir bitkidir. Meyve ve yaprakları yenir. Besleyici değeri yüksektir. İçerdiği yağlar bazı cilt hastalıklarını önler.

Meyvenin içeriğinde % 25 kadar nişastalı maddeler içerdiğinden çeşitli şekillerde pişirildiği gibi nişastanın fermantasyonu ile biraya benzer içkiler de yapılır. Ekmek yapmak için de kullanılır.

BİR SONRAKİ MAKALE: EKİNEZYA ÇİÇEĞİ

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close