BİTKİLERE

EKİNEZYA (Echinacea)

ekinezya

EKİNEZYANIN FAYDALARI VE KULLANIMI

EKİNEZYA (Echinacea)

Ekinezya, papatyagiller familyasına ait bir bitki türüdür. Çok yıllık bir bitkidir. Gövdesi kalın ve tüylüdür. Yaprakları uzun ve mızrağımsı olup tepedekiler sapsız alt taraftakiler ise uzun saplıdır. Çiçekleri eflatun renginde ve çok sayıda boru seklinde çiçeklerden oluşmuş konik bir disk seklindedir.

Ekinezya, çok eski bir şifa otu olarak tanınır ve birçok eski kültürde ilaç olarak kullanılmış oldukları bilinir. Özellikle Kuzey Amerika’nın yerlileri kirpi otunu öksürüğe, boğaz ağrılarına ve iltihaplanmalara karşı ilaç olarak kullanmışlardır. Modern tıpda solunum ve idrar yolları iltihaplanmalarında ve zor kapanan dış yaralarda kullanılır.

Ekinezya şifalı bitkisi kuzey Amerika yerlileri tarafından özellikle yılan sokmalarında, ağrılı hastalıklarda ve daha fazla ekinezyanın faydaları oranda da soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyordu.

Ekinezyanın faydaları

Soğuk algınlığı, grip, sinüzit, saman nezlesi, solunum hastalıkları; anti iltihabi hastalıklarda çok faydalıdır. Egzama, çıbanlar, kesikler, yanıklar ,sedef, sivilce,yaralar, ülser, kurdeşen deri hastalıklarında büyük derecede iyileşme sağlar.

Akyuvarların üretimini ve aktivitesini destekler, Hastalığa sebep olan mikro organizmaların insan vücudunda çoğalmasını zorlaştırır, alerjik reaksiyonları önler.

Üst solunum yolları enfeksiyonlarını tedavi eder, Bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı vücudun direnci artırır, Gargara gibi kullanıldığı zaman ağız yaralarını iyileştirir, Romatizma ve artrit rahatsızlıklarında uygulanan tedaviye destek verir. İnterferon üretimini destekleyerek vücudun savunma sistemini güçlendirir.

Ekinezya nasıl kullanılır

Ekinezya çayı

Ekinezya çiçeği ve yaprakları kullanılsa da en etkili ve faydalı ekinezya çayı bitkinin kökünden yapılır. Çayı hazırlamak için taze ekinezya kökü kullanacaksanız çeyrek kap kökün üstüne 1 kap kaynar su ekleyebilirsiniz.

Kuru ekinezya kökü kullanacaksanız 1 kap suya 1-2 çay kaşığı ekinezya eklemeniz yeterli olacaktır. Her iki durumda da çayın iyice demlenmesi için demliğin kapağı kapalı halde 5-10 dakika bekleyin. Soğuk algınlığını daha hızlı geçirmek istiyorsanız ekinezya çayını sıcak içmeniz tavsiye edilir.

SIRADAKİ MAKALE: EKŞİ YONCA

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close