BİTKİLERE

EĞİR OTU (Acorus Calamus)

EĞİR OTU’NUN FAYDALARI VE ÖZELLİKLERİ

EĞİR OTU (Acorus Calamus)

Eğir Otu (Acorus Calamus), yılanyastığıgiller ailesine bağlı bir bitki türüdür. Halk arasında hazanbel, azak eyeri, azak ereği, eğil, yer otu adlarıyla da bilinmektedir.

Bitkisel yağlar, A vitamini, C vitamini ve prostat büyümesine engel olan etken madde içermektedir.

Eğir otu ülkemizde Karadeniz bölgesinde ve İç Anadolu Bölgesinde yetişen bir bitki türüdür. Boyu yaklaşık olarak 100 –150 cm arasında değişiklik göstermektedir.

Suyu seven bir bitki türü olduğu için genel olarak sulak alanlarda yetişmektedir. Meyvesi bitkinin ortasında bulunmaktadır. Ekşi bir tadı bulunmakla birlikte meyveleri siyah ve gri renklidir.

Azakeğeri, ve hazambel  olarak da bilinen bu su bitkisi, genellikle göllerin, su birikintilerinin ve durgun suların kıyılarında yetişir. Yassı bir yapıya sahip olan  sapın ortasında, konik biçiminde yeşilden kahverengi- sarıya kadar değişebilen bir koçan vardır.

Çok yıllık, otsu bir bitkidir. Yaprakları şerit biçiminde, kenarları kıvırcıklı, kokulu ve boyuna çizgilidir. Çiçekler 5-9 cmuzunlukta bir başak durumunda toplanmışlardır. 1550 yıllarında Türkiye’den Avrupa’ya tıbbi bitki olarak götürülmüş ve bu şekilde Avrupa’ya yayılmıştır.

Anadolu’da Ave1 metrekadar uzun olabilen kökü, tazeyken kokulu bir acılığa sahiptir. Kurutulduğunda bu etkinlikleri azalır. İlkbahar başlangıcında veya sonbahar sonunda toplanır. Dış kabuğu soyulduktan sonra veya soyulmadan güneşte kurutulur. %1,5-3,5 arasında uçucu yağ taşır. Bu yağda asamil alkol, ögenol ve asaron bulunmaktadır

eğir otu’nun faydaları

Özellikle sindirim sistemi üzerindeki etkisi ile çok faydalıdır. İştah açar ve iştahsızlığı giderir. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. Gastrit, mide ülseri ve ekşimesinde faydalıdır. Karın ağrısını geçirir. İdrar, gaz ve adet söktürücüdür. Spazmları giderir. Sinirleri yatıştırır, ağrıları dindirir ve ateşi düşürür.

Terleticidir. Romatizma ve nikris şikayetlerini azaltır. Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelen eğirotu, sarılıkta da faydalıdır. Vücudu zehirli maddelerden arındırmaya yardımcı olur. İştah açıcı özelliğinin yanısıra, mide ve barsak gazlarını yok eder, mide ekşimesinde kullanılır.

Ayrıca gut hastalığı ve sarılık tedavisinde kullanılmaktadır. Yatıştırıcı özellikleri bulunmaktadır. Ateş düşürür, ter söktürür ve diş etlerini kuvvetlendirir.

eğir otu nasıl kullanılır

eğir otu çayı

Eğirotunun taze kökleri, kabuklarından soyulduktan sonra kurutulup suda kaynatılarak çayı yapılır. Eğir kökünden yapılan çay içilebileceği gibi harici olarak da kullanılabilir. Eğir Kökü çiğnenirse diş ağrısını keser ve diş etlerini güçlendirir.

Eğirotunun rizomu (kökgövdesi), sonbahar başı ile ortası arasında bulunduğu çamurlu topraktan kanca kullanılarak sökülür.

Yaprakları ayrılıp rizomu iyice temizlenir. Uzunlamasına ikiye bölünür ve gölge bir yerde kurutulur. Kuruyan kökleri dilimlenir.

Bunlardan 2 tatlı kaşığı alınır, üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika demlendirilerek bir infüzyon hazırlanır. Her yemekten yarım saat önce bu infüzyondan birer bardak içilir.

SIRADAKİ MAKALE : ENGİNAR

 

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close