BİTKİLERE

EBEGÜMECİ OTU (Malva Vulgaris)

EBEGÜMECİ OTU FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

EBEGÜMECİ OTU

(Malva Vulgaris)

Ebegümeci (Malva Vulgaris), Ülkemizde 8 türü yetisir. Çok yillik otsu bir bitkidir. Her türlü toprakta yol, tarla, orman, su kenarları v egünesli yamaçlarda yetisir.1200 m yüksekliğe kadar görülür.

Uzun iğ biçimli kökü toprağın derinliklerine sımsıkı yapışmıştır. Boyu 30 -100 cm arasında değişen bitkinin gövdesi çok dallı ve üstü tüylüdür. Ayni sekil de yeşil renkli yaprakları  ve yaprak saplarının her tarafı tüylerle kaplıdır.

Çiçekler mor renkli olup büyük ebegümeci de çiçeklerin korolla uzunluğu 14 -25 mm, küçük ebegümeci de ise en fazla 18 mm kadardır. Her iki tür de Anadolu da yaygın olarak yetişir. Yapraklar 3 – 7 lobludur. Büyük ebegümecinin lobları sivri, küçük ebegümecininki ise küttür.

Yaprak koltuklarından 3 – 6 adet çiçek çıkar. Mayıs – eylül arası açan çiçekler 5 çanak ve taç yapraklıdır. Taç yapraklar pembemsi – mor renkli ve koyu menekşe renkli çizgilidir. Tohum, ağzı kapaklı basık bir sahanı andıran bir meyvenin içindedir.

Çiçekleri , yaprakları ve sapları , Haziran’dan Eylül’e kadar toplanabilir . Kendi kendine yetişen ve mor renkte çiçekler açan bir bitki olan Ebegümecinin yaprakları sebze olarak, çiçekleri de ilaç olarak kullanılır.

ebegümeci otu faydaları

Ebegümeci, gerçek bir protein ve C-vitamini deposudur. Kalsiyum ve fosfor bakımından bulunmaz bir tabii kaynaktır. Ağız ve diş temizliği için de ebegümeci gargarası bulunmaz bir nimettir.

İçerdiği malvidin ve malvin maddeleri sağlıklı diş eti yapısı için ideal bir yardımcı olmakla birlikte, plaque (plak) önleyici ve de ağızdaki bakterilere karşı da güçlü bir pro-oxidant özelliğe sahiptir.

Bu sayede haftada birkaç defa yapacağınız ağız gargarası, sizi faranjite, bademcik iltihablanmasına (tonsilit) ve sağlıksız diş etlerinin oluşumuna karşı koruyacaktır.

Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Ateş düşürücüdür. Nezle ve bronşite iyi gelir. Burun kanamasını keser; Burun tıkanıklığını giderir. Nefes darlığında faydalıdır. Mide ağrısına ve bulantısına karşı etkilidir.

Dişeti hastalıklarında faydalıdır. Mide ve Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kabızlığı giderir. Ses kısıklığını, boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Cildi korur, yumuşatır ve nemlendirir. Gözaltı kırışıklıklarına ve şişliklerine iyi gelir.

 ebegümeci otu nasıl kullanılır

ebegümeci çayı

Bir tatlı kaşığı kurutulmuş bitki, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya akşamdan eklenir, sabahleyin süzülür veya acil durumlarda aynı miktar bitki bir su bardağı sıcak suyla demlenir, 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak içilebilir.

Ebegümeci çayı , özellikle mukoza iltihaplarında , gastrit , mesane iltihabı , mide ve bağırsak mukoza iltihabında ve ağız boşluğu iltihabında olduğu kadar , mide ve bağırsak ülserinde de başarıyla kullanılabilir .

Tazesi sebze olarak tüketilir. Kuru yaprakları ve çiçekleri de suda kaynatılmak suretiyle Ebegümeci Çayı olarak ya da lapa haline getirilerek haricen kullanılır. Lapa haline getirilip çıbanların, yaraların ya da egzama olan bölgenin üzerine konursa yararı görülür.

Kaynatılıp demlendikten sonra ellere ve ayaklara banyo yaptırılırsa yorgunluğu giderir. Gözlere pansuman yapılırsa gözleri dinlendirir. İnce ciltlere de faydalıdır

ebegümeci kürü

Çay süzüldükten sonra artan posalar biraz suyun içinde ısıtılır , arpa unu ile lapa haline getirilir ve bir bezin üstüne yayılarak , sıcak sıcak uygulanır . Kompresin sıcaklığını yitirmemesi gerekir . Kompres süresi isteğe göre düzenlenebilir .

Bitki , kurutulduğunda özelliklerinin bir bölümünü yitireceği için , elden geldiğince taze kullanılması gerekir . Ama kurutulmuş bitki yine de kullanılabilir . Konumuzla alakalı olarak ” Öksürük Gidermede Bitki Karışımları “ başlıklı yazımızında dikkate değer olduğunu vurgulayarak, sağlıklı günler ve iyi okumalar dileriz.

SIRADAKİ MAKALE : EĞİR OTU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close