BİTKİSEL YAĞLARD-E-F-G-Ğ

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Diş Ağrısına Bitkisel İlaç: Karanfil Yağı

dis-agrisi-ve-tedavisiDiş ağrıları insanın yaşadığı en sıkıntılı süreçlerdendir. beslenme alışkanlıklarımızdan tutunda, bir dizi iç hastalığın neden olarak ortaya çıkardığı diş hastalıkları yaşanmaya başlandığı zaman , zaman kaybetmeden diş doktoruna başvurmak ihmal edilmemesi gereken ilk adımdır.

Büyük oranda, iltihap ve apselere bağlı gelişen diş ağrılarında antibiyotik kullanımı ağrıya ilk müdahale açısından en yayğın uygulama iken ağrının kısa vadede kesilmesini sağlamak amacıyla hem ağrı kesiciler hemde destekleyici yöntemler olarak bitkisel uygulamalarda göz ardı edilmemelidir.

Diş ağrısında, özellikle çürük diş ağrılarında, en etkili yöntem dişin ilk ağrımaya başlarken veriği sinyaller hissedildiğinde Anti-biyotik tedavisine başlanmasıdır. Genellikle ağrının dozunun artmasına neden olan ihmallerin sonucunda yaşanan diş ağrılarında da ilk yöntem olarak ağrıya sebeb olan iltihabın kurutulması ve devamında gereken tedavi metoduna geçilmesi açısın anti-biyotik kullanımı şarttır.

Diş Ağrılarında Antibiyotik Seçimi

Klamoks, Amoklavin ve Augmentin halk arasında en yaygın olarak kullanılan antibiyotik ilaçlardandır.  1000 mg’lık 10 ve 14 tabletlik iki türü olan bu antibiyotik ilaçla; diş iltihabının sevyesine göre 626 mg’lık olarak da hastaya reçete edilebilmektedir.

Bu ilaçla diş apsesine bağlı olarak ortaya çıkan diş ağrıları için güçlü bir ağrı kesici antibiyotiktir. Dişinde şişme olan kişiler doktora gittikleri zaman ilk olarak bu ilaç verilmektedir. 5 gün içinde apsenin oluşturmuş olduğu şişliği ve bu süre içinde yaşanan ağrıları giderme özelliği bulunmaktadır. Ardından apse geçtikten sonra dişin tedavisi için gerekli işlemlere başlanır.

Diş Ağrısını Kesmek

İlk olarak bilinmesi gereken en önemli durum,  bitkisel metodların sadece ağrının şiddetinin artmasının önüne geçmede sadece yardımcı olduğudur. Diş Ağrılarında dolğu olsun yada olmasın, çürük yada apse durumlarına bağlı oluşan ağrıların temelinin iltihaplanma olduğu ve ağrının kesilmesi için bu iltihabın kurumak zorunda olduğu hatırdan çıkarılmamalıdır.

En temel yöntem anti-biyotik tedavisidir. Ancak bunun yanında destekleyici olarak; ağrıyan diş ya da diş etinin üstüne karanfil veya ağzı karanfil yağı ile çalkalamak diş ağrılarını hafifletir. Bunlara ek olarak defne yaprağı ve sirkeyi kaynatıp gargara yapmakta diş ağrısını geçici olarak keser. Küçük bir buz parçasını dişiniz ile yanağınızın arasına koymakta ağrıyı çabucak kesen bir yöntemdir.

Diş Çürüğü Ağrısı

İlk adımda diş çürüğüne sıkışmış ve ağrıya neden olan besini oradan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Eğer çürüğe kolayca ulaşabiliyorsanız kolonya veya alkol damlatılmış bir kürdan ile çürüğün içinden besini çıkarmaya çalışın.

Tuzlu su ile birkaç dakika gargara yapmayı deneyin. Yarı yarıya sirkeyle (elma üzüm fark etmez) karıştırılmış su ile yine birkaç dakika gargara yapın.

10 tane kadar kuru karanfili öğütüp yarım su bardağı ılık suda 3 – 5 dakika demledikten sonra rengi değişen bu suyu soğutun ve gargara yapın. Veya karanfili ağzınızda çiğneyip çürüğün üzerinde bekletin. Karanfilin uyuşturma etkisi ağrıyı dindirmeye yardımcı olacaktır.  Ezilmiş veya ağzınızda çiğnediğiniz 1 – 2 diş sarımsağı çürük dişin üzerinde bekletin. Bu bölgedeki iltihabın dolayısıyla iltihabın neden olduğu basınç ağrısını azaltabilir ve ağrıya neden olabilecek her türlü bakteriyi yok eder.

Diş Dolgularında Ağrı

İlgili bölgeyi olabildiğince soğutun. Soğuk suyla gargara yapın. Veya küçük bir buz parçasını yanakla ilgili dişin tutunduğu damak arasında eriyene kadar bekletin.

Ağrı kesici kullanmayı deneyin, kullanırsanız aç karnına veya yemekten birkaç saat sonra kullanın. Ağrı kesici temin ederken tercihi eczacıya bırakın. Kullandığınız başka bir ilaç varsa söyleyin, sıradışı bir durumunuz varsa alerji vb. gibi bunu da bildirin.

Karanfil Yağı İle Diş Ağrısı Giderme

Yapısı itibariyle karanfil anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki ağrıya neden zararlı bakterileri yok eder. Konumuzla alakalı olarak Karanfilin özellikleri ve Faydaları hakkında ” KARANFİL AĞACI (Flos caryophylli) ” başlıklı yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz.

Karanfil Yağı

Ağrıyan diş bölgesine hafifçe sürülürerek uygulandığında ağrıyı dindirir. Romatizma, aks ve eklem ağrılarında, düşük tansiyonda masaj ve banyo şeklinde uydulanır. Mikrop öldürücü (antiseptik) ve ağrı kesici (diş ağrılarında) kullanılır. Romatizma rahatsızlığında kullanılmaktadır.

Karanfil yağı şiddetli akne, cilt döküntüleri, kabarcık ve isiliklerde de etkilidir. Böcek sokmaları ve enfeksiyonlarda, uçuk tedavisinde kullanılabilir. Cilde uygulanacak karanfil yağı da E vitamini ya da zeytinyağı ile seyreltilmeli ve ilgili bölgeye pamukla uygulanmalıdır.Karanfil yağı çok güçlü bir yağ olduğundan seyreltilmesi tahrişi önlemesi açısından önemlidir. Özellikle diş ağrılarında bir parça pamuğa zeytinyağı ile seyreltilmiş karanfil yağı emdirilerek dişe kompres yapılır. Doğrudan dişe uygulanan bu yağ sayesinde ağrı giderilecek ve çevresine yerleşem bakteriler ortadan kalkacaktır.

Ağız ve Diş sağlığı açısından diş ağrılarıda kadar ciddi bir problem olan Ağız Kokusu hakkında, “Ağız Kokusu Nedenleri ve tedavisi ” başlıklıyazımızında dikkate değer olduğunu vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close