BİTKİLERD

DEVE TABANI (Tussilago farfara)

deve tabanı

DEVE TABANININ FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

DEVE TABANI

(Tussilago farfara)

Deve tabanı : Altınsarısı renginde çiçekler açan, geniş yapraklı, otsu bir bitkidir.2.5 metreye kadar uzayabilen bu bitkinin uzun saplı koyu yeşil renkli , derimsi dokulu , iri gösterişli ve parlaksı yaprakları vardır.

Öksürük otu, Farfara adlarıyla da bilinir. İçeriğinde tanen, acı madde, müsilaj, çeşitli alkaloidler ve organik asitler bulunur.Devetabanının anavatanı Peru’nun kuzeyi, Ekvador, Kolombiya ve Meksika’nın güneyine kadar olan ülkeler.

Yetiştiği yerler yoğun yağışlı tropikal yağmur ormanlarıdır. Balta girmemiş ormanlarda dev ağaçların arasında neredeyse fotosenteze yetmeyecek az ışıklı koyu gölge yerlerde güneşe ulaşmak için küçük yapraklı ve çabuk uzayan şekilde evrim geçirmiştir

Deve tabanının faydaları

İştahı açar. Göğsü yumuşatır, balgam söktürür ve nefes darlığını giderir. Astım, bronşit ve soğuk algınlığına iyi gelir. Öksürüğü keser. İdrar söktürücüdür.Vucudun direncini artırır, vucuda güç ve dinçlik verir, sinirlerin yatışmasını ve rahatlamayı sağlar. Yaralar ve çıbanların iyileşmesine yardımcı olur, iyileşmeyi hızlandırır.

Deve tabanı nasıl kullanılır

Deve tabanı çayıdeve tabanı çayı

Çiçekleri ve yaprakları kullanılır. Yaprakları yarım saat kadar kaynatılıp suyu içilirse idrar söktürür ve sinirleri rahatlatarak ağrıları dindirir. Çiçeklerinden yapılan çay göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser.

Bitkiden 1 çorba kaşığı 400 gr. kaynar su ile haşlanır ve 1 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden önce 1’er çay bardağı içilir.

Deve tabanı kompres

Kompres olarak ise;  Taze, yıkanmış yapraklar oklava ile ezilir ve yaraların üstüne konulur. Bu, günde birkaç kez tekrarlanır.

BİR SONRAKİ YAZIMIZ: DİKENLİ İNCİR

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close