BİTKİLERD

DENİZ ÜZÜMÜ (Ephedra campylopoda)

 DENİZ ÜZÜMÜ BİTKİSİ VE MEYVELERİNİN YAPISI VE FAYDALARI

Deniz üzümü

(Ephedra campylopoda)

Deniz üzümü (Ephedra campylopoda): 2 metreye kadar yükselebilen, sarı ve kırmızı renklerde meyveler veren, dalları yeşil bir çalı türüdür. İçerisinde efedrin adlı alkaloid ve tanen bulunur. Dallarında tanen ve efedrin sınıfı alkaloidler içerir. Dünyanın kurak yerlerinde yetişen bir bitkidir.

Yeşil ve çok dallı olan sürgünlerinde pul şeklinde karsılıklı iki yaprak bulunur. Meyveleri yenilmek, dalları suyla kaynatılarak içilmek suretiyle faydalı etkileri görülür. Deniz üzümü Marmara bölgesinde, İzmir, Konya, Kayseri, Gülek, Antalya, Tarsus, Maraş, Malatya ve Elazığ çevrelerinde deniz veya göllere yakın taşlık, kumluk ve kurak yerlerde, eski duvarlar ve kayalar üzerinde bulunur.

Bitkinin kullanılan kısmı kuru dallarıdır. Bileşiminde, Ephedrin alkaolidi ve tanen vardır. Ephedrin astıma karsı kullanılır. Eski devirlerden beri Çin’de ve Orta Asya’da terletici, ateş düşürücü, romatizma ağrılarını ve astım nöbetlerini dindirici olarak kullanılmıştır. Fakat bugün çoğunlukla astım nöbetlerini dindirici ve yüksek ateşe karşı kullanılmaktadır.

deniz üzümü’nün faydaları

Bronşları genişletici etkisi ile astıma karşı faydalıdır. Terletici ve ateş düşürücüdür. Deri alerjilerine karşı etkilidir. Kan basıncını yükseltici etkiye sahiptir. Romatizma ağrılarını hafifletir.

Deniz üzümünün etkili maddesi efedrin santral sinir sistemini uyararak bronşları genişletir. Bu açıdan astımda fayda sağlayabilir. Zaten en eski bitkilerden biri olan deniz üzümü 500 yıldır bu amaçla kullanılmaktadır.

Kalbi uyarıp, damarları büzerek kan basıncım yükseltir. Çin ve Orta Asya’da çok eski devirlerden beri terletici, romatizma ağrılarını giderici, ateş düşürücü olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Deniz üzümü alerjik durumlarda da faydalıdır.

Deride kurdeşen veya daha küçük alerjik reaksiyonlarda yararlanılır. 50 gr. dal 1 lt. suda kaynatılarak günde 3 bardak içilir. Meyveler yenilmek suretiyle kullanıldığından 4-10 adet meyve günde 2-3 kez alınabilir Doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.

deniz üzümü nasıl kullanılır

deniz üzümü meyvesi

Çiçek açma zamanında ( Mayıs- Haziran aylarında ) yerüstü kısımları toplanır. Gölgede veya 45 derece ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitkinin rengi yeşil, kokusuz ve yakıcı acı bir tattadır. Kabul edile rutubet % 12 dir balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.

Kuru dalları suda kaynatılıp suyu içilerek kullanılabileceği gibi meyveleri de yenebilir. Bütün bu yararlarının yanında, uykusuzluk, huzursuzluk ve dolaşım sistemi problemlerine neden olabileceği için dozunda ve kısa süreli kullanılmalıdır.

SIRADAKİ MAKALE : DERE OTU


 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close