BİTKİLERD

DEFNE AĞACI – YAPRAĞI (Lauraceae)

DEFNE AĞACI’NIN FAYDALI ÖZELLİĞİ VE YAPISI HAKKINDA

Geçmiş mitolojik çağlara kadar uzanan defne, güzellik ve güzel kokunun sembolü olarak bilinir. Yüzyıllardır saç dökülmelerine karşı defne yağı, saç diplerine yedirerek kullanılır.

Defne ağacı  (Lauraceae)

Defne ağacı, defnegiller (Lauraceae) familyasının Laurus cinsini oluşturan herdem yeşil ağaç veya ağaççık görünümündeki bitki türüdür. Defne Bitkisi; 6-7 metreye kadar boylana bilen ve sarı renkte çiçekler açan, yaprakları güzel kokulu ve kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Yapraklarından yeşil renkli bir yağ olan Defne yağı çıkarılır.

Güzel kokusu nedeniyle yemeklerde koku ve tat verici baharat olarak kullanılır. Defne yaprağı, hatmi çiçeği ile kaynatılıp, bal ve tarçın ile demlenirse Defne Çayı elde edilmiş olur. Defne çayı iştah açmak ve hazmı kolaylaştırmak için faydalıdır. Defne yaprağından, defne yağı da elde edilir.

Meyvelerinden elde edilen Defne Yağı cildi tahriş eden merhemlerle karıştırılarak kullanılır. Ayrıca, sabun ve şampuanlara koku vermek için de kullanılır. Defne sabunu ve şampuanı hem hoş kokuludur hem de cilde ve saça faydalıdır.

defnenin faydalarıdefne ağacı ve yapraklarının faydaları

Mikrop öldürücüdür. Ateşi düşürür. Terletir ve vücuda rahatlık verir. İdrar ve adet söktürür. Hazmı kolaylaştırır. İştah açar. Sinir ağrılarını dindirir. Nefes darlığı, karın ağrısı, öksürüğe karşı faydalıdır. Defne yağı romatizma ağrılarını dindirir ve saç dökülmelerini önler.

Mikrop öldürücü, ateş düşürücü, idrar söktürücü, adet artırıcı, hazmı kolaylaştırıcı, iştah açıcı özelliklerinin yanı sıra sinir ağrıları giderir, nefes darlığına iyi gelir, karın ağrısı, öksürüğe karşı faydalıdır. Romatizma ağrılarını dindirir, saç dökülmelerini önler. Terletir ve rahatlık verir. Her türlü zehirli hayvan ısırığı, arı sokmasında faydalıdır.

defne nasıl kullanılır

Cilt bakımı ve saç bakımında kullanılmaktadır.Saç dökülmesini,kepeklenmeyi önlemek ve saçı güçlendirmek için kullanılır. Defne Yaprağı Yağı: Vücuda rahatlık verir. Sinir ağrılarını dindirir. Romatizmaya mantara karşı, adale ağrılarında ve saç dökülmelerinde kullanılmaktadır. Göğüs yumuşatıcıdır. Soğuk algınlığında etkilidir. Gaz giderici, mikrop öldürücü ve terleticidir.

defne çayının faydalarıDefne yaprakları keskin kokusu ile ağızda çiğnenirse ağız kokularını giderir, Baharlı lezzeti ile sindirim salgılarını artırır, iştah açar, hazmı kolaylaştırır. Bağırsak gazlarını giderir.

Ayrıca terletici ve mikrop öldürücü etkilere sahiptir. Yapısındaki bu etkileri itibariyle her türlü soğuk algınlıklarına ve soğuk algınlığı sebebiyle meydana gelen kırgınlık, yorgunluk ve ağrılara faydalıdır.

defne yaprağı çayı

Bir su bardağı kaynamış suya 3 çorba kaşığı deyne yaprağı, 1 çorba kaşığı hatmi çiçeği atılır,10-15 dakika demlenir bal ile tatlandırılarak içilir. Günde 2 bardaktan fazla içilmemesi tavsiye edilmektedir.

Defne yaprakları kaynatılıp üzerine oturulursa mesane ve rahim hastalıklarına şifa verir 4 bardak suya 5 adet defneyaprağı atılıp kaynatılır çok düşük ateşte kaynamaya 5 dakika daha devam edilir. Temizlenip süzüldükten sonra şişe de buzdolabında saklanır. Sabah akşam bir su bardağı içmenin kireçlenmelere faydası vardır.

BİR SONRAKİ MAKALE : DENİZ ÜZÜMÜ

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

1 thought on “DEFNE AĞACI – YAPRAĞI (Lauraceae)”

  1. Geri bildirim: Defne Tohumu Yağı – Harem Baharat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close