BİTKİ ÇAYLARIBİTKİLERD

DAĞ ÇAYI (Sideritis)

dağ çayının faydaları

DAĞ ÇAYININ YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

DAĞ ÇAYI (Sideritis)

Dağ çayı,  1 metreye kadar boylanabilen, açık yeşil renkte yaprakları olan, aromatik otsu bir bitkidir. Yaylaçayı olarak da bilinir. İçeriğinde flavonlar, uçucu yağ ve çeşitli kimyasallar bulunmaktadır.

Ülkemizde Akdeniz, Ege, Marmara ve Güney Anadolu bölgelerinde orman içlerinde, çalılıklar ve dağ eteklerinde yabani oalrak yetiştiği gibi, dikilerek de yetiştirilir.

Ülkemizde en az 10-15 cinsi bulunur daha ziyade (çalba) denilen cinsi kullanılır. Yaprakları 2-3 cm. büyüklüğünde koyu gri renkte tüylü ve sert derimsidir. Buruşuk dallı ve çalı görünümlüdür. Ada çayının yapraklı cinsine çok benzer ancak yapraklarının sertlği ile ada çayından ayırt edilebilir. Çok yıllık bitkidir.

Dağ çayının faydaları

İştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Sinirleri rahatlatır. Uyarıcı ve kuvvet vericidir. Mikrop öldürücü ve antioksidan etkilere sahiptir. İltihapları gidermeye yardımcı olur. Mide ağrılarını azaltır ve gaz söktürür. İdrar arttırıcıdır. Soğuk algınlığına karşı faydalıdır.

Dağ çayı nasıl kullanılır

dağ çayı nasıl demlenir

Kurutulmuş çiçekli dallarının üzerine kaynamakta olan su döküldükten sonra birkaç dakika demlenerek hazırlanan çay içilir. Yaprakları kaynatılır veya demlenerek çay gibi içilir.

Yağı bir fincan suya 10 damla damlatılıp mide gazı ağrılarına ve kalp damarlarını açamaya kullanılır. Harici olarak ağrı ve sancılara, saçlara sürülür. Yapraklarının suyu ile vücut ve saçlar yıkanır.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: DARIFÜLFÜL OTU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close