BİTKİ ÇAYLARIBİTKİLERC-Ç

ÇİTLENBİK (Celtis)

çitlenbik ağacı

ÇİTLENBİĞİN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

ÇİTLENBİK (Celtis)

Çitlembik (Celtis), Kuzey Yarıkürenin ılıman iklime sahip bölgelerine yayılmış, güney Avrupa, güney ve doğu Asya, güney ve orta Kuzey Amerika, ve güney ve orta Afrika’da bulunan bir bitkidir. Genellikle orta büyüklükte ağaçlardır, boyları 10-25 metre uzunluğundadır, nadiren 40 metre uzunluğa ulaşabilirler. Yaklaşık 60-70 tür barındıran, her yıl yaprak döken bir ağaçtır.

Çitlembiğin Faydaları

çitlenbik  meyvesinin içerisinde E ve B grubu vitaminlerle birlikde,potasyum,sodyum,fosfor,calcium,çinko ve mangan gibi minerallerde bulunmaktadır. Hekimlikte meyvesi, yaprakları, tohumları ve sakızı kullanılır.

Ayak terlemelerini keser. Böbrek kumlarını dökmeye yardımcı olur. Mide ağrılarını dindirir. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Öksürüğü keser. Meyvesi hafif müshil etkilidir.

Çitlembik Nasıl Kullanılırçitlenbik faydaları

Çitlenbik hasaddan sonra güneşte kurutularak,kahverenğiye dönene kadar kavrulur ve macunu kıvamına gelince ezilerek kahve haline getirilir. Türk kahvesinde daha yumuşak  bir tada sahiptir.Normal türk kahvesi gibi pişirilir,ayrıca istenirse sütle de yapılabilir.

Çitlembik ağacının meyvesi, yaprakları, tohumları ve sakızı kullanılır. Ayrıca, çitlembik yağı çıkarılır. Mide ülseri için;  Çitlenbik sakızı mesteki sakızından daha kıymetlidir. Balla macun yapılıp aç karnına birer tatlı kaşığı yenmeye devam edilir. Mide ağrıları içnse, çitlenbik tohumu yutulur.

Öksürük ve Bronşit tedavisinde , Çitlenbik sakızı ve tohumları balla macun yapılıp yenmeye devam edilir. Çitlenbik yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmesi tedaviye önemli katkısı olur.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ :  ÇAKAL ERİĞİ

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close