BİTKİ ÇAYLARIBİTKİLERC-Ç

ÇAKŞIR OTU (Ferula communis)

Çakşır otu nasıl kullanılır

ÇAKŞIR OTUNUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

ÇAKŞIR OTU

(Ferula communis)

Çakşır Otu, 2 metreye kadar uzayabilen, sarı renkte çiçekler açan otsu bir bitkidir. İçerisinde tanen, reçine, nişasta, alkaloit, saponin ve uçucu yağ bulunur.Doğu Anadolu, orta Anadolu, Güney ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz de çokça yetişmektedir.

Çakşır  otunun  erkek ve dişi olmak üzere iki çeşidi vardır. Doğru olanın kullanımı önemlidir. Yanlış kullanım depresyona yol açabilir. Miktarı, zamanı, ne sürede ve nasıl kullanılacağı önerilerine dikkat edilmesi gerekir.

Çakşır otunun faydaları

Çakşır otu, cinsel gücü ve isteği arttıran etkili bir afrodizyaktır. Aynı zamanda sperm sayısını ve hareketliliğini arttırıcı etkiye sahiptir. Kadınlarda doğurganlığı ve ikiz gebe kalma ihtimalini arttırır. Hem erkekler hem de kadınlar rahatlıkla kullabilir.

Çakşır otu kökünün dişi ve erkeğinin etki bakımından hiçbir farkı yoktur. Her iki cinste aynı şifayı verir. Ayrıca kasları kuvvetlendirir ve kas ağrılarını gidermeye yardımcı olur.

Sinirleri gevşetir. Astım ve bronşite iyi gelir. Çakşır otu kökü sert yapısı gereği ancak toz halde kullanılabilir. Toz haline getirilen çakşır otu kökü kullanımı kolay ve rahattır.

çakşır otu nasıl kullanılır

çakşır otu çayı

En Etkili Kullanımı Suyunun İçilmesidir.Çakşır Yaprağı Suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içiniz.Bu İşlemi günde aç karnına günde 3 defa yapınız.Kür halinde 45-60 gün devam edilmesi önderilir.Bilinen yan etkisi bulunmamaktadırçakşır otu

çakşır otu kürü

Toz halindeki çakşır otu kökü tozunu bir tatlı kaşığı kaliteli bal ile sabah aç karna ve gece yatmadan önce yenilmelidir. Her kullanışta bir kaşık bal, bir kaşık kök tozu kullanılmadır.

çakşır otu, Çay olarak içmek isterseniz cezvede kaynamış sıcak suyun üstüne bir tatlı kaşığı kök tozu koyulup 2-3 dakika demleyin. Süzgeçte süzülüp içebilirsiniz. Dilerseniz İçine bal veya şeker ekleyebilirsiniz.

3 hafta düzenli olarak kullanıldığında astım ve bronşite iyi geldiği; erkeklerde cinsel güç ve isteği arttırdığı gibi sperm sayısında da artış ve canlılık olduğu tespit edilmiştir.

SIRADAKİ YAZIMIZ : ÇIFITOTU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

1 thought on “ÇAKŞIR OTU (Ferula communis)”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close