BİTKİ ÇAYLARIBİTKİLERC-ÇMEYVELER

ÇAKAL ERİĞİ (Prunus spinosa)

çakal eriği

ÇAKAL ERİĞİNİN FAYDALARI, YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE KULLANIMI

ÇAKAL ERİĞİ

(Prunus spinosa)

Çakal Eriği;  Genellikle 3 – 4 metreye kadar boylanabilen, beyaz renkte çiçekler açan, bodur bir ağaçtır. Meyveleri iri çekirdekli ve ekşidir. İçerisinde organik asitler, pektin ve şekerler bulunur.Meyveleri ve yaprakları ise bol miktarda tanen içerir.

Çakal eriğinin çiçekleri ile meyve ve yaprakları farklı şekilde etki ederler, bu da çiçeklerinin genellikle flavonlar ve flavonitglikozlar içermesindendir. Meyve ve yapraklarının ise yüksek oranda tanin içermeleri nedeniyle farklı etkiler gösterirler. Mesela çiçekleri müshil yapıcı iken meyve yaprakları peklik yapıcıdır.

Çakal eriğinin faydaları

Çiçeklerinden hazırlanan çay vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar ve kanı temizler. İdrar söktürücü ve bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcıdır. Romatizma ve gut ağrılarını azaltır. Ağız ve boğaz iltihaplarında faydalıdır.

Çakal eriği kanın temizlenmesi konusunda çok önemli bir etkiye sahiptir. Çakal eriği çok güçlü bir idrar söktürücü özelliğe sahip olduğu için son dönemde kilo vermek isteyen kişiler çakal eriği tüketerek zayıflamaya çalışmaktadırlar.

Solunum yolu hastalıklarında etkilidir. Meyveleri vücut direncini arttırır. Soğuk algınlığı, grip ve romatizma şikayetlerinde faydalıdır. İshali kesmeye yardımcı olur. Anne sütünü arttırır. Yaprakları da meyvelerine benzer etkilere sahiptir.

Çakal eriği nasıl kullanılırçakal eriği çayı

Çakal eriği çayı

Çiçeklerinin haşlaması idrar artırıcı ve kurt düşürücüdür. 1 bardak suya, 15 gr çiçek konur, 10 dk kaynatılır, günde 3 bardak içilir. Yaprakları ishal kesici, terleticidir, Meyveleri de kurutulup suda kaynatılabileceği gibi marmelat ve şurup yapımında da kullanılabilir.

Kuru meyvesi müshil, mide ve bağırsakları düzeltici, vücudun direncini artırıcı olarak kullanılır. 1 kilo suya, 60 gr erik konur, 10 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir. Meyve şurubu diş eti ve bademcik iltihapları ve gece altını ıslatma şikayetlerine karşı etkilidir.

SIRADAKİ MAKALEMİZ: ÇAKŞIR OTU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close