BBİTKİ ÇAYLARIBİTKİLER

BURÇAK (Lathyrus Sativus)

burçağın faydaları

BURÇAK BİTKİSİNİN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

BURÇAK (Lathyrus Sativus)

Burçak Bitkisi, Taneleri mercimeğe benzeyen ve hayvan yemi olarak kullanılan, 50 cm boylarında, türüne göre farklı farklı renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Müdürmük olarak da bilinir.  A ve C vitaminleri açısında zengindir.

Burçağın faydaları

İdrar söktürücüdür. Kalbi güçlendirir ve kalp hastalıklarına karşı korur. Taneleri isilik ve mayasıla iyi gelir. Unundan yapılan helva zayıf vücutlara kuvvet verir.

Cinsel gücü arttırır. Mafsal rahatsızlıklarında dizlerdeki ağrı ve şişlikte, basurda, hazımsızlıkta, faydalıdır, vücuttaki pıhtılaşmış kanları eritir.

Burçak nasıl kullanılır

burçak merhemi

Burçak Tohumu kurutulup toz haline getirildekten sonra çeşitli ilaç yapımında, burçak bitkisi de hayvan yemi olarak kullanılır. Ayrıca, lapası ve unu elde edilip tedavi için kullanılabilir.

Burçak unu sirke ile karıştırılıp içilirse idrarı söktürür. Lapa haline getirilip kırıkların üzerine sarılırsa iyileşmesini kolaylaştırır.

Ezik ve çürükler için de faydalıdır. Tohumlarının fazla miktarda ya da uzun süre kullanılması çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.

burçak çayı

Böbrek taşlarını düşürmek için 1.5 kg suya, 1 bardak burçak konur, 20 dk kaynatılır, 1 günde tüketilir. Allerjik nefes darlığında, allerjik burun akıntısı ve hapşırmada kaynatılan sudan günde 3 bardak içilir.

Hazımsızlıkta burçak unu kitre ile beraber 3 gr içilir Ülserde sabahları aç karna 1 çay kaşığı burçak unu içilir. 2 ay devam edilir, burçak unu sirke ile içilirse idrarı söktürür.

SIRADAKİ MAKALEMİZ: BOĞADİKENİ OTU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close