BBİTKİ ÇAYLARIBİTKİLER

BOSTAN OTU (Cnicus benedictus)

bostan otunun faydaları

BOSTAN OTUNUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

BOSTAN OTU

(Cnicus benedictus)

Bostan otu (Cnicus benedictus), ülkemizde Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki tarla kenarı, bahçe ve kırlarda yabani olarak yetişen, 50 cmye kadar boylanabilen bir yıllık otsu bitkidir.

Bol tüylü iri yapraklarının kenarlarında da çok sayıda diken bulunur. Yaprakların alt yüzündeki damarları beyaz olur. Yaz boyunca açan sarı renkli bileşik çiçekleri vardır. Bitki bu çiçeklerin olgunlaşmasıyla meydana gelen silindir yapılı, bir ucu püskül gibi tüylü ve kahverengi tohumlarını dökerek çoğalır.

bostan otunun faydaları

Her türlü alerjiye çok etkilidir. Deniz, uçak ve otomobil tutması toz ve otlardan ileri gelen nezlemsi durumlar, kurdeşen, astım rahatsızlıkları bu bitkinin etkisine dayanamaz, iştahsızlık, öksürük, mide – bağırsak hastalıkları, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, karaciğer taşları, romatizma, kan durdurucu gut için kullanılır.

bostan otu nasıl kullanılır

bostan otu çayı

2 bardak kaynar suya 10 gr. bitki veya kök yada ikisinin karışımı konur. 5 dakika denlendirildikten sonra süzülür. Günde 3 defa 1’er çorba kaşığı içilir.

Karaciğer rahatsızlıklarında  Bostan otu ile kantaron beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak soğuk olarak içilmeye devam edilir.

SIRADAKİ MAKALEMİZ: BİT OTU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close