BBİTKİ ÇAYLARIBİTKİLER

BOLDO (Peumus boldus)

boldonun faydaları

BOLDONUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

BOLDO

(Peumus boldus)

Boldo (Peumus boldus) Şili’nin kıyı kesimlerine özgü bir bitki türüdür. Salkım halinde açan çansı küçük çiçekleri sarımsı
beyazdır. Tanin, eterik yağ , boldin ve alkolit içerir.  Odunsu bir esansa sahip olan yaprakları, başta Latin Amerika’da olmak üzere, çeşitli yemeklerde kullanılmaktadır.

Yapraklar defne yaprağına benzer bir şekilde kullanılır. Avrupa ve Kuzey Afrika’da da bilinmektedir. Ayrıca başta Şili ve Arjantin olmak üzere pek çok ülkede bitkisel çay olarak da kullanılır. Şili’de sıklıkla yerba mate ve diğer çaylarla karıştırılarak kullanılır.

Boldonun faydaları

Boldo yaprakları çay ve tentür, ekstresi ise natürel ilaç yapımında kullanılır. Çok ve uzun süre kullanılması zehirlenmelere sebep olur.

Kramp çözücüdür. Gastrit ve romatizma ağrılarını azaltır. Mide ve bağırsak şikayetlerine karşı faydalıdır. Karaciğerde safra salgısını düzenler. Gut hastalığına karşı kullanılır.

Boldo nasıl kullanılır

Kurutulmuş yaprakları baharat ya da çay olarak kullanılır.

Boldo çayı

Bir tatlı kaşığı Boldo yaprağı demliğe konur üzerine 250-300 ml kaynar su doldurulur ve 5-10 dakika dinlenmeye
bırakıldıktan sonra süzülerek içilir. Uzun süre ve çok miktarda içilmesi mahzurludur.

Boldo yapraklarının uzun süre veya çok miktarda çay olarak içilmesi merkezi sinir sistemine zarar vererek önce kulak çınlaması ve görme bozuklukları sonra dengede kalamama ve aptallaşma gibi rahatsızlıklara sebep olur. Uzun süre kulanıllması halinde ise kişide renkleri ve sesleri karıştırma vede konuşma anormallikleri görülür.

SIRADAKİ MAKALEMİZ: BÖRLÜCE

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close