BBİTKİ ÇAYLARIBİTKİLER

BOĞADİKENİ OTU

boğadikeni otu

BOĞADİKENİ OTUNUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

BOĞADİKENİ OTU

Boğadikeni, maydanozgiller (Apiaceae) familyasından Eryngium cinsini oluşturan yol ve tarla kenarlarında, boş arazilerde yetişen bitki türüdür. 7 mm. uzunlukta, kahverengi siyahımsı renge kadar değişen renkte meyveleri olur.

Boğadikeni otunun uç kısımında, 1,5 cm. uzunluğunda zamanla dökülen beyaz tüyleri vardır. Akdeniz ülkeleri, Güney Rusya ve Kuzey Afrika’da bolca bulunur. Türkiye’de Ege ve Marmara bölgelerinde yaygındır. Tohumları, tıbbi amaçlarla kullanılır.

Boğadikeni otunun çiçekleri beyazımsı, mavimsi veya yeşil renklerdedir. Kalın ve kahverengi kökleri bir hayli derinlere kadar iner. Anadolu’da kıyı kesimler başta olmak üzere, kireçsiz topraklarda, güneşli yerlerde, yol kenarlarında ve tarlalarda bol bol yetişir.

Bileşiminde : Amber kokusunda yağ, glikozidler, saponinler, organik asidler, tanenler, acı maddeler, alkaloid eserleri, vitamin C, provitamin A, sodyum ve potasyumtuzları, madaus içermektedir

boğadikeni otunun faydaları

Karın bölgesinde su toplanması, üremi, nefrit sancıları, idrar sistemi rahatsızlıklarında kullanılır.  Sinir spazmına, sinirlerin çekilip büzülmesine karşı çok iyidir. Kas tutulmalarında ve kramplarda, kramp çözücü olarak kullanılır.Kas tutulmalarında ve kramplarda, kramp çözücü olarak kullanılır.

Yaprağı ve kökü beraber kaynatılıp içilirse meme felcini önler. Kas tutulmalarında ve kramplarda, kramp çözücü olarak kullanılır. Boğa dikeni, afrodizyak ve iştah arttırıcı özellikleri nedeniyle korumaya alınmış tıbbi bir bitkidir. Öksürüğe ve akciğer iltihaplanmalarına iyi gelir.

boğadikeni otu nasıl kullanılır

boğadikeni otu çayı

2 çorba kaşığı kök veya sap 0,5 litre suda 5 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra günde 4 defa yemeklerden önce içilir. Boğa dikeni kaynatılıp balla tatlandırılarak aç karına 1’er su bardak içilmeye devam edilir.

SIRADAKİ MAKALE: BOSTAN OTU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close