BBİTKİLER

BİBERİYE BİTKİSİ (Rosmarinus officinalis)

BİBERİYE BİTKİSİNİN FAYDALI YÖNLERİ VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

Biberiye (Rosmarinus officinalis)

Biberiye (Rosmarinus officinalis); latincede deniz nemi anlamına gelir. ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından iğneye benzeyen ince yapraklı, daima yeşil kalan bir bitki türüdür. Mor çiçekli ve çalı görünümlü bitkidir. Akdeniz çevresinde yaygın olarak yetişen bitkinin genç sürgünleri baharat olarak, kendisi ise süs bitkisi olarak kullanılır.

Başta Türkiye olmak üzere özellikle Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde (Portekiz, Yugoslavya, Fransa, İspanya, Tunus, Fas, Cezayir, İtalya, Türkiye ve Mısır) 1500-1700 m yüksekliklere kadar doğal yetişme ortamı bulmuştur.

Ülkemizde ise Ege, Akdeniz ve Karadeniz kıyı şeridinde doğal olarak yetişir. Genellikle sahil ve sahile bakan kalkerli tepe ve dağ yamaçlarında, Pinus brutia ve Erica manipuliplora’nın yayılış gösterdiği alanlarda ve yol kenarlarında rastlanır.

Tipik bir Akdeniz bitkisi olan biberiye, sıcağı ve güneşi çok sever. Yaprakları karşılıklı, çok kısa saplı veya sapsız ve ve geniş iğnemsidir. Çiçekleri, dalların ucunda ve yaprak koltuklarında küçük topluluklar halinde yetişir. Çiçeklenme dönemlerinde, çiçekli dal ve yaprakları biçilir ve (güneş görmeyen, havadar bir ortamda) kurutulur.

Meyveleri 2 mm uzunlukta, kaygan, esmer renkte ve fındık şeklindedir. Çiçekleri haşlanarak uyarıcı bir şurup elde edildiği gibi, “biberiye ispirtosu”, kolonya vb. yapmaya yarayan değerli bir esans da çıkarılır. Ayrıca, yapraklarından yağ elde edilir.

biberiye faydaları

Sindirime faydalı bir besin olan Biberiye, mide ve bağırsakları uyararak hazmı kolaylaştırır. İdrarı ve bağırsak gazlarını söktürücüdür. Vücuda zindelik verir. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. Migren türü baş ağrılarını hafifletir, çarpıntıyı giderir. Astım ve bronşite karşı faydalıdır. Kansızlığa ve sarılığa iyi gelir. Biberiye yağı romatizma olan yere sürülürse romatizma ağrılarını dindirir.

Romatizma ağrılarını dindirir. Saç dökülmesi ve kepeğe karşı faydalıdır. Uyarıcı etkisi ile tansiyon düşüklüğü ve sürekli halsizlik çekenlere iyi gelir. Kan dolaşımını düzenleyici etkisi ile kalp ve damar sağlığı açısından faydalıdır. Astım şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. İltihapları önler. Hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu arttırır. Yaralanmalarda ve morarmalarda iyileşmeyi hızlandırır. Uykusuzluğa iyi gelir.

biberiye nasıl kullanılır

Çayı özellikle sindirim sistemine faydalıdır. Yağı ise cilt bakımında kuıllanılır. Çay olarak kullanılsa da; ciddi alerjik reaksiyonlara ve epilepsi (sara) krizlerine yol açabileceği gözönünde bulundurularak tüketiminde aşırıya kaçılmaması önerilir.

biberiye yağı ve faydaları

Biberiyenin yaprakları, yapraklarından elde edilen yağı ve çiçekleri kullanılır. Cilt bakımı için de kullanılan biberiye cilde esneklik ve sıkılık verir. Bir litre kadar suya biberiye ve kekik yağı karıştırılıp cilde sürülürse, cildi temizler ve yumuşatır. Ayrıca sivilcelere de iyi gelir. Burkulan eklemlere ve deri yaralarına sürülürse faydası görülür.

Haricen vücuda ve saç derisine sürülebileceği gibi banyo suyuna katılarak da kullanılabilir. Ayrıca, özellikle boyun kireçlenmesi şikayetlerinde, yemeklik sıvı yağlarla seyreltilerek masaj yağı olarak da kullanılmaktadır. Bütün bu yararlarının yanında hamilelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez.

Ayrıca, etleri marine etmekte de kullanılabilir. Gıda, baharat, parfümeri, aromaterapi ve kozmetik sanayinde de yaygın kullanılır.

Antibakteriyel ve antioksidan özelliği nedeniyle başta et ürünleri, alkolsüz içecek ve bitkisel yağlar olmak üzere çeşitli gıda ürünlerinin bozulmasını engellemek amacıyla yararlanılmaktadır.

SIRADAKİ MAKALE : BİT OITU


Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close