BBİTKİ ÇAYLARIBİTKİLERBİTKİSEL YAĞLAR

BERGAMOT (Citrus bergamia)

bergamotun faydalar

 

BERGAMOTUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

BERGAMOT

(Citrus bergamia)

Bergamot , sedef otugiller familyasndam ortalama 4 m boyunda bir ağaç türü. Esas vatanı Batı Hindistan’dır.

Yaprakları uzun ve koyu yeşildir. Çiçekleri beyaz renkli ve küçük olup, meyveleri küre veya armut biçiminde, 5-7 cm çapında etli kısmı ekşi lezzetli, kabuk kısmı limon sarısı renklidir.

Türkiye’de Doğu Akdeniz’in kıyılar Adana, Mersin, Hatay da yetişmektedir. Meyve kabuklarından sıkma usulü ile bergamut esansı elde edilmektedir. Yeşilimtrak sarı renkli, hoş kokulu ve acı lezzetli bir sıvıdır.

Bergamotun faydaları

Bergamot( citrus bergamia ) Esansı çay ve ilaçlara hoş bir koku verir. Bergamot yağı depresyona karşı olukça etkilidir. Rahatlatıcı etkisi ile uyku bozukluklarına iyi gelir. Mikrop öldürücüdür.

Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bergamottan elde edilen bergamot yağı tedavi amacıyla da kullanılır. Sinek ısırıklarında, yağlı ciltlerde ve sivilceler de ayrıca boğaz ağrısında kullanılabilir.

Sindirim sistemi hastalıklarından, kolik tarzındaki karın ağrılarında, bağırsaklardaki gaz şikayetlerinde, hazımsızlık ta ve mide ağrılarının tedavisinde kullanılır.

İdrar yollan hastalıklarından sistit adını verdiğimiz idrar yollan iltihabında ve ağrılı idrar edenlerde kullanılır. Kabuklarından da bergamot reçeli yapılır.

bergamot nasıl kullanlır

Bergamut Yağı

Bergamut Yağının Faydaları: Akne ve yağlı ciltlerin tedavisinde kullanılır. İştah arttırıcı ve safra söktürücü etkisi vardır. Bergamot yağı depresyona karşı olukça etkilidir. Egzama tedavisinde de kullanılır.

Sıkılaştırıcı, canlandırıcı ve antiseptik özelliktedir. Ayrıca çayda lezzet ve koku verici olarak kullanılır. Stres ve yorgunluğu giderici ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiricidir.

Begamot yağı nasıl kullanılır ; bir fincan suya 2-3 damla damlatılarak, günde 2 defa kullanılır. Haricen; cilde masaj yapılarak stres ve yorgunluğu giderici olarak kullanılır.

Bergamot reçeli

Bergamotun reçeli veya şurubu yemekleri hazmettirici olarak  mideyi kuvvetlendirici, karın ağrılarını teskin edici, mide bulantılarını giderici, sindirime yardımcı olur.

Bergamot çayıbergamot çayı

Kaynayan suya bir kaç çay kaşığı bergamot yaprağı atarak demlenmesini bekleyin. içmeden önce 5 dakika daha bekleyin.  Demleme süresi bitkinin hangi bölgesini kullandığınıza bağlı olarak bir miktar uzayabilir. Eğer bitkinin tohumunu ya da kurutulmuş yapraklarını kullanıyorsanız demliğe 2 çay kaşığı atabilirsiniz.

Kabuk kullanıyorsanız 1 çay kaşığı yeterli olacaktır. Bergamot çayına daha fazla aroma katmak için bal veya birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Demleme süresini ne kadar uzun tutarsanız çay o kadar kuvvetli bir tada sahip olacaktır.

Bergamot meyvesinin tohumu özellikle çok önemli bir ilaçtır. Bergamot meyvesinin tohumları  toplanır, kurutulur saklanırdı. Zehirlenmelerde, tüm zehirli hayvanların sokmasında bu tohumlar ezilir ve su ile içilebilir.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: BESBASE

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close