ABİTKİLER

AYLANDIZ AĞACI (Ailanthus altissima)

 

aylandız ağacının faydaları

 

AYLANDIZ AĞACININ FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

AYLANDIZ AĞACI

(Ailanthus altissima)

Aylandız , (kokar ağaç ): Sedef otugillerden, Simaroubaceae familyasından Mayıs-Haziran ayları arasında yeşilimsi sarı renkli çiçekler açan ağaç türüdür.  Anavatanı Uzakdoğu’dur.  Avrupa’ya Çin’den getirilmiş, kısa zamanda yetişip boy attığı için bir gölge ağacı olarak dikilen, kötü kokan bir ağaç türüdür.

Aylandız meyveleri sonbaharda dökülmeden önce kızarır. Keskin kokulu ve uzun salkımlı çiçekler açan ve 30 metreye kadar uzayabilen bir ağaç türüdür.  Yaprakları bileşik, 15-40 yaprakçıktan meydana gelir.  Taç ve çanak yaprakları 5 parçalıdır. Erkek ve dişi çiçekler farklı ağaçlarda bulunur. Meyveleri önce yeşil, olgunlaştıktan sonra kırmızı renklidir.Yapraklar reçine, tanen ve C vitamini; gövde kabuğu tanen ve acı maddeler ihtiva eder.

Toprak erozyonunun kontrolünde, yol şevlerinin tutulmasında kullanılır. Kirli hava koşullarına dayanır. Park ve bahçelerde grup ya da soliter veya aile ağacı olarak kullanılır. Arıların kovan kurmakta seçtiği nadir ağaçlardandır.

Aylandız ağacının faydaları

Spazm çözücüdür. Ateş düşürücü ve kusturucu etkiye sahiptir. Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur. İshal ve dizanteride faydalıdır. Görünüşünden ve haşereleri uzaklaştıran kokusundan dolayı süs ağacı olarak da kullanılmaktadır. Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur.

Aylandız nasıl kullanılır

Aylandız ağacının yaprakları kaynatılarak kullanılır. Çayı, özellikle ishal ve kanlı ishalde kabız edici etkisi için kullanılır. Fazla kullanıldığında zehirlenmelere neden olabilir.

 Aylandız çayı

Aylandız çayıdan,  kurutulmuş dal kabuklarının ve yapraklarıın suyla beraber kaynatılması ve kaynama işlemininin hemen ardından bir müddet bekletilerek demlenmesi sağlanılarak faydalanılabilir.

SIRADAKİ MAKALEMİZ: AYVA AĞACI VE MEYVESİ

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close