ABİTKİ ÇAYLARIBİTKİLER

AYAK OTU (Carex arenaria)

ayak otu

 

AYAK OTUNUN  FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

AYAK OTU (Carex arenaria)

Ayak Otu: 1 metre kadar boyunda, ince, otsu bir bitkidir. Kök sapları kumlu toprağın içinde metrelerce uzanabilir.Kuzey almanya kıyılarında çok fazla bulunur. ülkemizde çayırlık ve  kumluk tepelerde seyrek olarak bulunmaktadır. İçeriğinde Saponinler, silica ve turpentine adlı maddeler bulunmaktadır.

Ayak otunun faydaları

Romatizma ağrısını azaltan etkiye sahiptir. Bu etkisi sayesinde, romatizmaya iyi gelen bitkiler arasındaki yerini alır. Kan temizleyicidir. Kanı temizleme özelliği bulunmaktadır. İdrar söktürücü etkisi bulunmaktadır. İdrar söktürücü bitkiler içinde yer almasının yanı sıra terletici etkisi de bulunur. Terletici etkiye sahiptir. En önemli etkisi romatizma ağrılarını azaltmasıdır.

Ayak otu nasıl kullanılır

Ayak otu çayı

Ayak otu toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılır. Kurutulan yaprakları önceden kaynatılmış suyun içinde on dakika kadar beklettikten sonra kullanılan durumlarda etkisini gösterir. Etkisinini göstermesi açısından sade olarak tüketilmesinde şeker yada herhangi bir tadlandırıcının kullanılmaması tavsiye edilir.

BİR SONRAKİ MAKALE: AYI ÜZÜMÜ

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close