AMEYVELER

AVAKADO (Persea americana)

avakadonun faydaları

AVAKADONUN FAYFALARI, YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE KULLANIMI

AVAKADO (Persea americana)

Avokado , anavatanı Orta Meksika olan çiçekli bitkiler sınıfından tarçın ve kafur ağacı’nı da içine alan Lauraceae (defnegiller) familyasına ait bir ağaç ve bu ağacın meyvelerinin adıdır. Timsah armudu da denen avokado meyveleri, küre biçiminde, oval, elips ya da armut gibi eriksi tipli yeşil, kırmızı ya da erguvani renktedir.

Eti krem sarı ya da beyazımsıdır. Ağaçlar ancak kısmen kendine verimlidir. Taze olarak tüketilir, ayrıca yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Çok besleyicidir. Tropik iklime sahip bölgeler yanında, subtropikal iklime, don fazla olmaması kaydıyla Akdeniz iklimine sahip çeşitli bölgelerde de yetiştirilir.

Türkiye’de Akdeniz bölgesinde Antalya’dan İskenderun’a kadar olan kuşakta ayrıca Rize gibi donun az olduğu Doğu Karadeniz Bölgesinde yetiştirilir.

Türkiye’de 1970’li yılların başında ABD’nin Kaliforniya eyaletinden deneme amaçlı çeşitli avokado fideleri getirilmiş deneme üretimine başlanmış ve bu şekilde avokado Türkiye’ye girmiştir.  Türkiye’de halk arasında bazı kesimlerce bu meyve Amerikan armudu adıyla da anılmaktadır.

İçinde bulunan vitaminler: A, B1, B2, pantothenik asit (B5), D ve E vitaminleridir. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olması sebebiyle avokado suyu ve yağı kozmetik alanında cilt kremi, losyon ve güneş yağlarında sıklıkla kullanılır.

 avakadonun faydaları

İçeridiği mineral ve vitaminlerle cildin genç kalmasına yardımcı olur. Deriyi kurumaktan korur ve özellikle, duyarlı, kuru, yıpranmış ve yaşlanmış derileri iyileştirir ve güçlendirir. Bol miktarda içerdiği A vitamini, hücrelerin yenilenmesini destekler ve üst deride kepeklenmeyi nasırlaşmayı önler.

vücutta toksik maddeleri etkisiz hale getirerek, yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri yok etmesinden dolayı yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede önemli rol oynar. İçinde tanen bulunan yaprakları kabız yapıcı etkiye sahip olup ishali keser. Avokado, vücudun karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapar.

Avakadonun meyvesi kadar yapraklarının da birçok faydası vardır. Böbrek taşı ve iltihaplarında, Safrakesesi taşında, Böbrek ağrıları ve yetmezliğinde İdrar yolları iltihaplarında, Prostat büyümesi ve iltihaplarında, Mide ülseri ve gastritte, Onikiparmak bağırsağı ülserinde, Basur kanamalarında kullanılır.

avakado nasıl kullanılıravakado yapragı , çayı

Avokado meyveleri ve yapraklarının kaynatılmasından elde edilen özsu tansiyon düşürür. Yaprak ve dallarından su buharı distilasyonuyla elde edilen uçucu yağ parfümeride hammadde olarak kullanılır. 1 fincan suya 4 damla avokado yağı damlatılarak günde 2 defa içilir ya da günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 3 damla damlatılarak alınır.

Harici kullanımı için masaj yağları şeklinde olan avokado yağı cilde masaj yapılarak uygulanır. Kasları gevşetici etkisi sayesinde birçok masaj uzmanı tarafından da kullanılır.

avakado cilt maskesi

Avokadonun içi ezilerek bal ve biraz elma sirkesi ile karıştırıldıktan sonra çırpılmış bir yumurta sarısı ve 3 yemek kaşığı kadar zeytinyağı bu karışıma yavaşça karıştırılarak hazırlanacak maske cilt kırışıklıklarını gidermede oldukça etkilidir.

avakado yaprağı çayı

1 yemek kaşığı kurutulmuş avakado yaprağını kaynamakta olan 1 bardak suyun içine atın ve 8 dakika kaynatın. Bu çayı 3 gün boyunca günde 1 kez içiniz ve birkaç gün ara verip tekrar 3 gün içiniz.

SIRADAKİ MAKALEMİZ: AVŞAR OTU

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close