ABİTKİLERBİTKİSEL YAĞLAR

ASPİR BİTKİSİ (Carthamus tinctorius)

ASPİR BİTKİSİNİN VE ASPİR YAĞININ FAYDALARI VE ÖZELLİĞİ

Aspir (Carthamus tinctorius)

Aspir (Carthamus tinctorius), papatyagiller (Asteraceae) familyasından 50-100 cmboyunda, yaz sonuna doğru (Haziran sonuna doğru-Temmuz Başı) sarı, krem, beyaz, kırmızı veya turuncu çiçekler açan bir bitki türü. Ayrıca kır safranı, papağan yemi, boyacı aspiri, haspir gibi isimlerle de anılır. İngilizcede safflower olarak bilinmektedir

Anavatanı Arabistan Yarımadası olup, İran, Hindistan, Pakistan gibi ülkelere yayılmıştır. Türkiye’de Anadolu’da yabani olarak rastlanmakta ve ekimi de yapılmaktadır. Benzerliği sebebiyle ticarette safran bitkisiyle sık sık karıştırıldığından “yalancı safran” denilmektedir. Aspir, Türkiye’de Eskişehir, Burdur, Isparta gibi belli yörelerde üretilmektedir. 2008 yılı yazından itibaren Trakya bölgesinde bölgenin yağ ihtiyacını karşılamakta ayçiçeğine olan bağımlılığı azaltmak için aspir ekimi özendirilmektedir ve ciddi yol katedilmiştir.

aspir bitkisinin faydaları

Adet kanamalarını kolaylaştırır. Müshil etkisi ile kabızlığa karşı faydalıdır. Kolesterolü ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Başta prostat ve göğüs kanseri olmak üzere kansere karşı da koruyucudur. Vücutta biriken fazla yağı eriterek kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi yağ dokusunun enerjiye ve kas dokusuna dönüşmesine de katkıda bulunur.

Ayrıca, kas dokusunu ve kütlesini koruyucu ve yaşlanmanın etkilerini azaltıcıdır.Aynı zamanda Vücutta Biriken Fazla Yağları Eritir, Metabolizmayı Hızlandırır, Doğum Sonrası Çatlakları Azaltır, Cildi Nemlendirir ve Yeniler, Anti-Oksidant Etkiye Sahiptir, Damar Sertliğini Önler, Kabızlığa Karşı Faydalıdır, Kolestrol ve Yağ Şekerini Dengeler.

 aspir bitkisi nasıl kullanılır

aspir çayı

Aspir tohumu ve aspir çiçeği kurutulduktan sonra kaynatılarak kullanılır. Ayrıca, tohumlarından aspir yağı elde edilir. Aspir Yağı, romatizma olan bölgeye sürülürse romatizma ağrılarını hafifletir.

aspir yağı kullanımı ve faydaları

aspir yağı; Metebolizmayı hızlandırır. Yağ yakıcıdır. Doğum sonrası çatlaklarını yok eder. Kabızlığı yok eder doğal müshildir. Adet kanamalarını kolay olmasını sağlr. Bağışıklığı güçlendirir. Kan şekerini düzenler.Kolestrolü düzenler. Prostatı önler. Göğüs kanserini önler. Zayıflamaya yardımcıdır. Yaşlanmayı geciktirir.

Renkli çiçekleri (petaller) gıda ve kumaş boyasında kullanılır. Tohumlarında % 30-45 arasında yağ bulunur ve yemeklik yağ olarak kullanılır. Yağı,sabun, boya, vernik, cila olarak kullanıldığı gibi, Linoleik asit içerdiğinden yemeklik yağ kalitesi yüksektir. Ayrıca yağı biyodizel olarak kullanılabilir, küspesi ise hayvan yemi olarak kullanılır (küspesinde ortalama % 25 protein vardır). Güneydoğu anadolu bölgesinde ise pilavlara tat vermek için kullanılır.

SIRADAKİ MAKALE : AT KESTANESİ

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close