ABİTKİ ÇAYLARIBİTKİLER

ASMA YAPRAĞI (Vitaceae)

ASMA YAPRAĞININ FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

ASMA YAPRAĞI (Vitaceae)

Asma; Asmagillerden ,40 kadar türü bulunan odunsu bitkidir. Üzüm adı verilen, glikozca zengin meyvelerinden dolayı çok eski çağlardan beri yetiştirilmekte olan önemli bir kültür bitkisidir. vantuzlu, tırmanıcı çalı görünümünde içeren bitki familyası.

Karmaşık yapılı, kahverengi gövdesi olan yarı odunsu bir bitkilerdir. Parçalı, üzeri tüylerle kaplı yaprakları vardır. Küçük ve yeşil renkli çiçeklerisalkım biçiminde olur. Sarı, yeşil, siyah meyveleri vardır.

Güneşi çok seven, yağış alan yerlerde iyi gelişen bir bitkidir. Her türlü toprak koşuluna dayanıklıdır. Islah amaçlı olarak tohum ile genellikle çelikle üretilir. Asma, bahçe duvarına sardırılabilir ya da çardak oluşturulabilir.

Asmanın faydaları

Vücuda kuvvet verir. İshali keser. Sarılığa karşı faydalıdır. Toplardamarları güçlendirici etkiye sahip olan asma yaprakları bacak damarlarındaki şişmelerde, varis ve hemoroitte faydalı olmasının yanında rahim kanamalarını da durdurmaya yardımcı olur. Ayrıca, gerek asma yaprağı gerekse kuru üzüm hafızayı kuvvetlendirmekte etkilidir.

Asma meyvesi Üzüm

asma meyvesi olarak bilinen Üzüm, taze ve kurutulmuş halde besin olarak tüketildiği gibi alkol ve şarap yapımında da kullanılır. Anayurdu Avrupa ve Asya ise de günümüzde dünyanın bütün sıcak ve ılıman iklimli bölgelerinde yetiştirilir. Yaprakları 5 lopludur, taçyapraklan erken düşer.

Çiçekleri salkım biçiminde bir aradadır. Günümüzde üzüm üretiminde kullanılan asmalar, çoğunlukla çeşitli hastalık ve zararlılara karşı dayanıklılığı artırılmak amacıyla Amerika’dan getirilmiş türlerle melezlenmiş çeşitlerdir. Ülkemizin birçok yöresinde de değişik asma çeşitleri yetiştirilir. Yuvarlak yapraklı asma, frenk asması ve yaban asması bunlardan en yaygın olanıdır.

Asma yaprağı

Asma yaprağı ise içinde bulunan C vitamini ve A vitamini bağışıklık sisteminin temel desteğidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Folik asit ve Demir içerdiği için hafızaya destektir.(Uzun süreli ve düzenli kullanıldığında) Demir bitkilerde C vitamini ile birlikte alındığında kansızlığın tedavisinde yardımcı olmaktadır.

C vitamini suda erir, beklemeyle buharlaşır besinde kayba ugrar ve azalır. Yani Kuru üzümde demir olsa bile C vitamini kalmadığı için neredeyse hiçbir işe yaramaz .Ancak Asma yaprağı taze olarak tüketildiğinde C vitamini ile bitkisel demir alınmış olur ki bunu sürekli yaptığınızda asla kırmızı et yemiş gibi fazlaca demir almış olmazsınız ama en azından tedavinizi desteklemiş olursunuz.

Asma yaprağının faydalarıasma

Ayrıcafosfor içeriği hatırı sayılır derecede fazladır.Bu mineralde kas ve sinir sistemi , kemikler ve dişler için gereklidir.Büyüme gelişmeyi destekler.Böbrek ve barsak fonksiyonları için kullanılan bir mineraldir.

Asma yaprağı Magnezyum da içerir ki bu mineral kas gevşetici ,antidepresan etkili, karbonhidratların yakılması aşamaların da da görevlidir.Magnezyum vücudun yüzlerce enzim sistemlerinde önemli bir öğedir.

Kramplar , astım , böbrek taşları, diyabet ,yüksek kan basıncı , migren ve tansiyon baş ağrıları , adet öncesi ağrılarını azaltır.Kalp atışları düzenlenir ,kalp krizi riski azalır dolaşım düzenlenir.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: ASPİR ÇİÇEĞİ

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close