ABİTKİLER

ASHWAGANDHA BİTKİSİ – HİNT GİNSENGİ

ASHWAGANDHA BİTKİSİ – HİNT GİNSENGİ BİTKİSİ NEDİR VE FAYDALARI NELERDİR

Ashwagandha – Hint gisengi

Ashwagandha – Hint gisengi; Hintçe ismiyle dünyada meşhur olmuştur. Hintçe de manası “at kokusu” dur. At kokusundan ziyade atın gücü ve sağlığına vurgu yapmak için kullanılır.  Hindistan Ginsengi diye de bilinir. Bitkinin adlarından biri olan “Ashwagandha” “insana bir atın gücünü kazandıran “ anlamına gelmektedir

Aswangandha bitkisi ; familyasındandır. 30-200 cm boylarında tüylü eliptik yapraklı,bir çok yıllık,bir kültür bitkisidir.Yeşilimsi sarı küçük çiçeklerini portakal rengi küçük meyveler izler.

Hindistan , Afrika ve Avustralya’da bulunur.Eski Hint hekimliği Ayurveda da hayati fonksiyonları dengelemek amacıyla kullanılmıştır.Stres giderici,bağışıklık sistemini dengeleyici,iltihap iyileştirici,yaşlanmayı geciktirici,zihinsel yetenekleri geliştirici,hatta afrodizyak olarak tanınmıştır.

Yetiştirilmesi için güneşli iyi drenajlı toprak ister, bitkilerin birbirinden uzaklığı 50 cm olmalıdır.Tohumlar yarı kumlu toprağa ekilir ve 14-21 gün içinde filizlenir.Köklerin hasadı, bitkinin üst kısmı kuruyup meyveleri kızarınca ocak – mart aylarında yapılır.

Kökler kolay kuruması için 7-10 cmlik parçalar halinde kesilir.Meyveler de bir sonraki rekolte için tohumlarını almak üzere dövülür.Bir hektarlık bir alandan ortalama 400-500 kg kök ile 50 kg tohum elde edilir.600 tohum bir gram kadar gelir.Bileşiminde witanin ve somniferin alkolitleri bulunur.

aswagandha’nın faydaları

Sinir sistemini rahatlatıcı ve dengeleyici bir etkisi vardır. Aşırı beyin yorgunluğunda ve unutkanlıkta çok faydalıdır. Spor yapanlar için Aynı zamanda bir adaptojendir. Adaptojenler strese karşı vücudun gücünü çoğaltan ve düzenleyen nonspesifik maddelerdir. Hastalıklara karşı vücüdun direncini attırarak genel performansı arttırır.çok iyi bir destekleyicidir.

Bu bitkinin eklem iltihabında, kanserde, yoğun strese yararlı ve dayanıklılığı artırıcı etkisi olduğu tepit edilmiştir. Aynı zamanda cinsel açıdan da uyarıdır.

Düşük sperm sayısında ya da düşük sperm motilitesinde (motilite : hareket edebilme yeteneği) Panax Ginseng ve ashwaganda (withania somnifera) ve zencefil (Zingiber Officinale) ile bazen başarılı tedavi olunabilmektedir. Geleneksel olarak erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) ta da her ikisi de kullanılabilmektedir.

aswagandha bitkisi nasıl kullanılır

300-700 gram bitki kökü 250 ml soğuk suya konup kaynatılır, soğutulup süzülür ve günde üç fincan içilir. Günde 1-2 gramlık kapsül içilir. Tentür olarakta günde üç kez 2-4 ml alınır.  Hint ginsengi fazla yan etkisi olmayan bir bitkidir.Altı ay sürekli kullananlardan ancak ishal ve kusma gibi yan etki verenler olmuştur. Hamilelerin hekimlerine danışmadan kullanmamalarında  yarar olabilir.

Ayrıca geleneksel formullere göre hazırlanmış ayurvedik macunların veya tabletlerin içinde de bulunur. Ayurveda tıbbında bitkiler genel olarak tümüyle kullanıldıkları için, bu bitki de tüm kısımlarıyla kullanılmıştır.

SIRADAKİ MAKALE : ASLAN PENÇESİ BİTKİSİ

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

1 thought on “ASHWAGANDHA BİTKİSİ – HİNT GİNSENGİ”

  1. Peki nerde buabiliriz aktarlarda satilirmi ben ozellikle toz halini ariyorum ama normal ginseng degil hint ginsengi olmali

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close