ABİTKİLER

ARNİKA – ALTIN ÇİÇEK (Arnica montana)

ARNİKA – ALTIN ÇİÇEK BİTKİSİNİN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

Arnika

Altın çiçek

Arnika – Altın çiçek (Arnica montana); Bileşikgiller familyasındandır. Genel olarak Kuzey Amerika’da yoğun bir şekilde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Boyu yaklaşık olarak 30 – 50cm arasınde değişmektedir. Türkiye’de yetişmesine uygun bir iklim ve toprak türü bulunmamaktadır.

Kökleri 0,5 cm çapında , 10-15 cm uzunluğundaki esmer ana kök ve buna bağlı küçük yan köklerden oluşur. Çiçekleri 4-8 cm çapında, ortada yarım küre şeklinde bir göbek ve bu göbek boru şeklindeki küçük yapraklar ve kenarına dizilen 12-20 uzun dil veya şerit şeklinde altın sarısı renkli taç yapraklara sahiptir.

Arnikanın Orta Asya’da yetişen Türk Arnikası; Arnica Montana ve Batı Avrupa’da yetişen Atlantik Arnikası; Arnica ssp. Atlantica olmak üzere iki önemli türü vardır. Güneşli gün sayısının çok olduğu toprakları ve genel olarak alkali karakterdeki toprakları tercih etmektedir. Gübreye karşı çok hassastır ve bulunduğu topraklarda gübre kullanılıyorsa çabucak ölür. Yaz ayının başından sonbaharın başlangıcına kadar çiçek açmaktadır. Halk arasında öküz gözü, türk çiçeği, yara otu olarakda bilinmektedir.

arnika’nın faydaları

Araştırmalara göre; Arnika çiçek ekstresinden elde edilen merhemi başta spor, iş, ev, oyun kazaları sonucu ortaya çıkan morarma, ezilme, burkulma, iç yırtılma, iç kanama, gerilme ve şişme gibi rahatsız-lıklara ve de toplardamar zafiyetine karşı kullanılır. Antiseptik özelliğe sahiptir. Açık yaralara sürüldüğünde mikrop öldürücüdür. Kas ve eklem ağrılarına iyi gelmektedir.

Kalp hastalıklarına karşı bir önlem niteliğindedir. Masaj yapılarak deri üzerine uygulandığında rahatlatıcı etkiye sahiptir. Lenf ödemine iyi gelmektedir. Ayrıca , Arnika ekstresi bitkinin çiçeklerinin ekstraksiyonu ile elde edilir ve genellikle merhem yapımında kullanılır.

Hassas kişilerde ciltte alerjik reaksiyona yol açabilir.Böyle bir durum görüldüğünde tedavi hemen durdurulmalıdır.Sadece haricen kullanılması tavsiye edilir.Açık yaralar üzerine,göz ağız çevresine sürmekten kaçınmalıdırYüksek dozda kardiotoksik olabilir.

arnika nasıl kullanılır

Arnika bitkisi Türkiye’de yetişmediği için heryerde bulunabilecek bir bitki türü değildir. Merham yapılarak vücuda uygulanabildiği gibi çay yapılarak da içilebilir.

Yaz başından sonuna kadar toplanan arnika çiçekleriyle alkollü (ya da ispirtolu) eriyiği hazırlanır. 50 gr. taze çiçeğinin üzerine yarım litre % 70’lik alkol (ya da ispirto) dökülür. Bu karışım temiz bir şişeye konulup ağzı sıkıca kapanır.

Bir hafta süreyle güneşli ya da ılık yerde bekletilir. Daha sonra eriyik güneş görmeyen bir yerde, kabının ağzı sıkıca kapalı olarak saklanır. Gerektikçe, şikâyet edilen yerlere dıştan uygulanır.

SIRADAKİ MAKALE : ASHWAGANDHA BİTKİSİ – HİNT GİNSENGİ 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close