ABİTKİ ÇAYLARIMEYVELER

ARMUT (pear fruit)

armut

ARMUT AĞACI VE  MEYVESİNİN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

ARMUT (pear fruit)

Armut, gülgiller (Rosaceae) familyasının Maloideae alt familyasında sınıflanan Pyrus cinsine ait ağaç nitelikli bitki türleriyle, bu türlerden bazılarının yenilebilir meyve ağacıdır.

Her iki yarıkürenin ılıman iklim kuşağı ülkelerinde yetiştirilen armut, dünyanın en önemli meyve ağaçlarından biridir. Armut ağacı tepeye doğru genişleyen ve olgunlaştığında 13 m’ye ulaşan boyuyla elma ağacından daha uzun ve daha diktir.

Armut ağaçları oldukça uzun ömürlüdür (50-75 yıl) ve iyi bakılıp budanmazsa boyları iyice uzar. Dikildikten 4-7 yıl sonra meyve vermeye başlayan bir armut ağacı 8-10 yaşlarındayken 25-50 kg meyve verebilir. Armudun içinde % 15 şeker, Glikozidler, Vitaminler, Organik asidler, Tanen, A, B1, B2, B3, B6, C Vitaminleri bulunmaktadır.

Armudun faydaları

Sindirim sistemini güçlendirir, hazmı kolaylaştırır. Böbreklerin düzenli çalışmasına, böbrek taşlarının ve kumunun dökülmesine yardım eder. İdrar söktürücüdür.

Kanı temizler. Kansızlığa iyi gelir. Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile yüksek tansiyonu düşürür, çarpıntıyı giderir ve zihin yorgunluğuna iyi gelir. Nıkris (gut) ve romatizmada faydalıdır. Nezleye iyi gelir. Madensel tuz açısından son derece zengin olan armut, vücudunuzun ihtiyacı olan tuzlu karşılar.

Kanınızı temizleyerek bütün salgı bezinizin normal çalışmasını sağlar. Hamilelik döneminde baş gösteren kusmaları engeller, Romatizma hastalarına, mafsal kireçlenmesi hastalığı olanlara armut tedavi edici etki gösterir.

Armut nasıl kullanılır

Mümkünse çekirdekleri ile birlikte yemek daha faydalıdır. Çekirdeği, aç karına yenirse bağırsak kurtlarını dökmeye de yardımcı olur. Armut taze olarak yenebileceği gibi pişirilerek de yenebilir.

Az kalorili fakat buna karşılık bol lifli ve mineralli bir meyve olan Armut, diyet yapanlar için de faydalıdır. Ferahlık veren bir meyve olduğu için hamilelerin kusmalarını azaltır.

Armut yapragı çayı

1 bardak suya, 15 gr yaprak ve 10 gr kuru elma kabu­ğu konur, 5 dk kaynatılır, 10 dk bekletilir, günde 3-5 bardak içilir. Böbrek taşında 1 kilo suya, 50 gr armut yaprağı ve 2 adet elma­nın kabuğu konur, 15 dk kaynatılır, içilir.

armut çekirdeği

Armut çekirdeğinden aç karna 10 gr içilirse bağırsak bağırsak kurtlarının dökülmesinde etkili olur. Yemeklerden önce yenilmesi tavsiye edilir.

SIRADAKİ MAKALEMİZ: ASLANAĞZI OTU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close