ABİTKİSEL YAĞLAR

ARGAN YAĞI ( Argania spinosa )

ARGAN YAĞININ YAPISAL ÖZELLİKLERİ FAYDALARI VE KULLANIMI

Argan yağı ( Argania spinosa )

Argan yağı Fas’da yetişen Argania spinosa ağacının meyvesinin çekirdeklerinden elde edilir. Kendine has bir kokusu olan argan yağı, günlük kullanımda kokusuz olması için kozmetik alanı için soğuk baskılama yöntemi ile elde edilir. Fas’ın güney batısı hariç başka hiçbir yerde yetişmeyen argan ağacı meyvesinin yemişinden elde edilir. 10 metreye kadar ulaşan ağaçların büyük birer zeytini andıran meyvelerini yiyen keçilerin, meyvenin ortasındaki yemişi sindirmeden dışkılamalarının ardından, çiftçilerin  bu çekirdekleri toplayarak, her bir yemişi bir taşla kırıp içindeki yumuşak çekirdeği çıkartması ve ardından çekirdeklerin kavrulması  ve yine elle öğütülmesi sonrasında,  öğütülmüş çekirdekler suyla karıştırılıp, yağı çıkartılıyor. İki günlük çalışma sonucunda ancak bir litre Argan Yağı elde edilimektedir. Argan yağı, dünyaca ünlü markaların anti-aging ürünlerinde hammade olarak kullanılmaktadır.

argan yağının faydaları

Kırışıklıkları azaltarak cildinizin sıklaşmasını sağlar.  Sivilce tedavisinde oldukça etkilidir.  Cildinizin yumuşamasına yardımcı olur. Güneş (UHV zararlı ışınları), sigara, stres, çevre kirliliğinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırarak hücrelerin yenilenmesini sağlayarak cildinizi canlandırır.

Ciltteki tahriş ve iltihaplanmayı azaltabilir.  Göz altı kırışıklıklarında etkilidir.  Hamilelik çatlaklarının önenmesinde faydalıdır. Hem kuru hem de yağlı ciltler için kullanıma uygundur. Yıpranmış ve donuklaşmış saçlarda parlaklık sağlar. Saç kırıklarının oluşmasını önler.  Argan Yağı içerdiği yüksek E vitamini sayesinde, saç diplerine ve saç tellerine doğru şekilde uygulanrak, saç derisi saç kökleri ve saç tellerine doğal yollarla E vitamini takviyesi yaparak, saç tellerinin köklerden uçlara dek nemlenmesini parlaklığını geri kazanmasını sağlar.

argan yağı nasıl kullanılır

cilt bakımında argan yağı

Argan Yağı masaj içinde son derece uygun bir üründür. Tercihen Duştan sonra temiz vücuda avuç içinde ısıtılarak uygulanması et etkili sonuçları verir. Vücut tarafından kolayca emilmektedir ve diğer yağlarda olduğu gibi yapışkan bir formda değildir, bu nedenle masaj sonrası tekrar duş alınması gerekmemektedir.

saç bakımında argan yağı

Fas’lı yerel halk, uzun yılardır, dudak ve cilt çatlaklarının ve kırışıklıklarıın tedavisinde ”Argan Yağı”  kullanmaktadır.Saçınıza ve  kafa derinize bir miktar Argan Yağını uygulayın. Kafa derinize yavaş hareketlerle masaj yapın. Saçınızı ılık bir havluyla örtün ve 30 dakika boyunca böyle bekleyin.Daha sonra saçınızı yıkayın.

tırnak bakımında argan yağı

Argan yağı ile Tırnaklar bakımı için ; Limonu sıkın ve çıkan suyuna eşit miktarda olacak kadar Argan Yağı koyarak bir karışım elde edin. bu karışımın içinde 15 dakika boyunca parmak uçlarınızı bekletin. Tırnaklarınızın sağlıklı bir biçimde kalması için haftada 1 kere bu karışımı 15 dakika boyunca uygulamanız yeterli olacaktır.

BİR SONRAKİ MAKALE: SUSAM YAĞI

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close